Miejski Inżynier Ruchu to organ, który w imieniu Prezydenta Miasta Poznania, zarządza ruchem na drogach publicznych w mieście. Zarządza ruchem, czyli decyduje w jaki sposób możemy korzystać  z poznańskich ulic. Gdzie i jakie postawione są znaki drogowe, gdzie są wytyczone przejścia dla pieszych czy miejsca postojowe dla samochodów. Którędy pojadą rowerzyści – drogą rowerową, czy może kontrapasem po jezdni.  Miejski Inżynier decyduje o tym, rozpatrując i zatwierdzając czasowe i stałe organizacje ruchu w mieście. Prowadzi również ewidencję projektów organizacji ruchu.

Oznacza to, że – jeśli chodzi o drogi publiczne w mieście (drogami wewnętrznymi zarządza ZDM) – z wątpliwościami dotyczącymi istniejącego znaku drogowego, czy z wnioskiem o zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu, jezdni, chodniku, czy drodze rowerowej najlepiej zwrócić się do Miejskiego Inżyniera Ruchu. To właśnie w jego kompetencjach leży analiza sprawy i podjęcie stosownych decyzji.

MIR przeprowadza także kontrole prawidłowości zastosowania i funkcjonowania znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ich zgodności z zatwierdzoną organizacją ruchu. Prowadzi nadzór nad realizacją przez Zarząd Dróg Miejskich zadań z zakresu inżynierii ruchu.  Współpracuje w zakresie organizacji ruchu i bezpieczeństwa m.in. z Zarządem Dróg Miejskich, policją oraz innymi jednostkami.

Miejski Inżynier Ruchu zatwierdza również tymczasowe organizacje ruchu, na przykład na czas przeprowadzenia takich robót, jak remont elewacji budynków, montaż żurawia budowlanego, budowa przyłączy, czy ustawienie na chodniku pojemnika na gruz. Nie wystarczy wtedy złożyć wniosek do zarządcy drogi o zajęcie pasa drogowego i uiścić odpowiednią opłatę. Jednym z warunków uzyskania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego jest przedstawienie „zatwierdzonego projektu organizacji ruchu, jeżeli zajęcie pasa drogowego wpływa na ruch drogowy, lub ogranicza widoczność na drodze, albo powoduje wprowadzenie zmian w istniejącej organizacji ruchu pojazdów lub pieszych”.

Adres biura Miejskiego Inżyniera Ruchu powinni również znać organizatorzy różnego rodzaju imprez masowych. Uroczystości, przemarsze, imprezy sportowe, czyli te wydarzenia, które oznaczają wykorzystanie dróg (ulic) w sposób szczególny, a wiążą się z czasowymi zmianami w organizacji ruchu, wymagają zaopiniowanego przez ZDM projektu organizacji ruchu, a następnie zezwolenia, w formie decyzji administracyjnej, Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Do niedawna stanowisko Miejskiego Inżyniera Ruchu znajdowało się w strukturach Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. Rozdzielenie kompetencji zarządcy drogi i zarządzającego ruchem nastąpiło po wystąpieniu pokontrolnym NIK. Od 1 stycznia 2015 roku organem zarządzającym ruchem w Poznaniu jest Miejski Inżynier Ruchu.

Biuro Miejskiego Inżyniera Ruchu
Urząd Miasta Poznania
pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań
tel. 61 878 15 20, fax 61 878 15 29, mail: mir@um.poznan.pl

Więcej informacji: https://bip.poznan.pl/bip/stanowiska-specjalistyczne/stanowisko-specjalistyczne-miejski-inzynier-ruchu,18433,269/