Poprawa bezpieczeństwa w rejonie zebr jest jednym z priorytetów Zarządu Dróg Miejskich, który doświetla każdego roku co najmniej kilkanaście przejść dla pieszych, położonych w różnych częściach miasta. Montowane na niższych słupach oprawy kierują strumień światła pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę, co sprawia, że przechodząca przez nią osoba jest po zmroku lepiej widoczna dla zbliżającego się kierowcy, a co za tym idzie - bezpieczniejsza.

W wakacje doświetlone zostały przejścia dla pieszych: na ulicy Marcelińskiej przy skrzyżowaniu z ul. Sierakowską, Wojska Polskiego przy przystanku Golęcin oraz na ul. Rakoniewickiej przy skrzyżowaniu z ul. Stęszewską. W ostatniej lokalizacji dodatkowo zostało zamontowane doświetlenie przejścia pod wjazdem na wiadukt Kosynierów Górczyński.

W kolejnych miesiącach będą trwały prace związane z montażem dodatkowego oświetlenia w innych lokalizacjach. Miejsca zostały wytypowane wspólnie z radami osiedli i Miejskim Inżynierem Ruchu. Inwestycje są realizowane w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Całkowity koszt instalacji w 24 lokalizacjach wyniesie około miliona złotych.