Pomimo że w ostatnich latach zima przybiera łagodniejszą postać, bez utrzymującego się długotrwałego mrozu i intensywnych opadów śniegu, nadal konieczne jest przeciwdziałanie jej skutkom (śliskość, oblodzenie). Zastosowanie znajduje wówczas sól drogowa dopuszczona prawem, którą posypywane są nawierzchnie ulic. Niestety ma ona negatywny wpływ na zieleń w pasie drogowym.

Sól szkodzi na dwa sposoby. Pierwszy to osiadanie solnego aerozolu na pniach i gałęziach. Powstaje on poprzez rozpryskiwanie kołami jadących aut solanki powstałej z soli i roztopionego śniegu lub lodu. Ponadto sól wsiąka w podłoże i doprowadza do zjawiska suszy fizjologicznej (korzenie nie mogą pobrać wody z gleby). Należy podkreślić, że stosowanie soli bezpośrednio na nieodgarnięty śnieg jest zabronione.
 

Maty chroniące zieleń na al. Praw Kobiet


Jak chronimy zieleń przyuliczną przed działaniem soli?

Aby przeciwdziałać śliskości na poznańskich chodnikach, drogach rowerowych, placach, a także jezdniach o znaczeniu lokalnym (IV kolejności odśnieżania) stosowany jest piasek. Posypywanie tych nawierzchni solą jest możliwe tylko w sytuacji opadu marznącego deszczu.

Na jezdniach sieci strategicznej i podstawowej stosowana jest sól drogową zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Przepisy regulują, zarówno maksymalne dopuszczalne dawki stosowania środków, jak również określają, w jakich warunkach pogodowych jaki rodzaj środków należy zastosować. 


Osłony na drzewa i zieleń niską

Aby ograniczyć negatywny wpływ soli drogowej na rośliny, Zarząd Dróg Miejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego osłania młode drzewa i zieleń niską rosnącą przy ulicach. Osłony na koronach młodych drzew można będzie w tym roku zobaczyć m.in. na ul. Naramowickiej i al. Praw Kobiet, a maty foliowo-słomiane osłaniające krzewy m.in. na ul. Solnej, 23 Lutego, Działowej, Kanałowej czy Libelta i na wielu łazarskich ulicach.

W tym roku zabezpieczonych zostanie w ten sposób ponad 250 drzew - chochoły chronią korony przed aerozolem solnym oraz ok. 24 000 mb terenów z roślinnością niską.
 

Osłony na młodych drzewach
 

Zimowe zasady przyjazne roślinom

Mieszkańcu, administratorze wspólnoty mieszkaniowej, jeśli odśnieżasz chodnik przy posesji to:

  • odgarnij śnieg z chodnika zamiast stosować sól drogową, która roztopi śnieg. Dzięki temu ograniczona zostaje ilość soli przedostającej się do gruntu;
  • nie zgarniaj zasolonego śniegu z chodników czy ulic na tereny zieleni, co powoduje obumieranie roślin;
  • stosuj piasek zamiast soli;
  • podlewaj drzewa po zimie, bo to sprzyja wypłukiwaniu solanki z gleby.


    Ulotka o dbaniu o zieleń zimą