Nowe parkomaty zostały ustawione na Starym Mieście, Ostrowie Tumskim, Zagórzu, Śródce, Piotrowie, Berdychowie i św. Rocha - łącznie 200 sztuk. W poniedziałek, 1 lipca, zostaną udostępnione kierowcom. Od tego dnia rozpocznie się również usuwanie starych urządzeń. Potrwa to od dwóch do trzech tygodni. Przez ten czas stare parkomaty będą czynne i będzie w nich można także wnosić opłaty za parkowanie. Pozwoli to kierowcom na spokojne przyzwyczajenie się do nowego systemu. 


Nowe parkomaty - nowe funkcjonalności

Parkomaty wyposażone zostały w wygodny, duży ekran dotykowy, który ułatwi wykonanie wszystkich operacji. To już standard w posługiwaniu się nowoczesnymi urządzeniami. Nowe parkomaty dają również możliwość płatności kartą i Blikiem. To kolejny standard, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Tylko w wybranych urządzeniach można będzie nadal płacić gotówką.

- Dane dotyczące sposobu wnoszenia opłat za parkowanie w strefie pokazują wyraźnie przewagę form bezgotówkowych nad płatnościami bilonem. Prawie 70% kierowców w Poznaniu decyduje się na dokonywanie płatności za pomocą aplikacji mobilnych - mówi Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. - Dlatego na 200 nowych urządzeń, w których można zapłacić kartą i Blikiem, tylko czterdzieści umożliwi płatność również bilonem. Płatności bilonem w naszym życiu stają się marginalne - dodaje.

Parkomaty z płatnością gotówką zostały zamontowane w miejscach gdzie jest duża rotacja parkujących pojazdów i wielu okazjonalnych przyjezdnych, a więc m.in. przy szpitalu na ul. Garbary, przy budynkach sądów na Al. Marcinkowskiego czy na ul. Hejmowskiego, a także przy Urzędzie Miasta na ul. Libelta.

Kolejną zmianą, na jaką trafią kierowcy jest konieczność podania numeru rejestracyjnego pojazdu przy płaceniu za postój, tak jak ma to miejsce na Wildzie i Łazarzu. Dzięki temu nie trzeba będzie drukować biletu parkingowego - płatność wraz z numerem rejestracyjnym zostanie rejestrowana w systemie i dostępna dla kontrolerów ZDM. Kierowca będzie miał możliwość uzyskania biletu w postaci elektronicznej, jeśli podczas dokonywania opłaty wpisze swój adres email. Możliwość wydrukowania biletu pozostanie tylko w parkomatach gotówkowych. Obniży to również koszty funkcjonowania strefy i wpisze się w ogólny trend usług elektronicznych.

- Takie funkcjonalności testowaliśmy już w 2023 roku, gdy przy Dworcu Zachodnim zamontowaliśmy bezgotówkowy parkomat, który nie drukował biletów parkingowych. Testy wypadły wówczas pomyślnie - wyjaśnia Piotr Libicki. I dodaje, że z urządzania skorzystano wtedy ponad 500 razy, a niemal 73 procent kierowców zdecydowało się na wniesienie opłaty bez pobrania biletu parkingowego.

Urządzenia oferują też zupełnie nową funkcję - start-stop, dającą możliwość zapłacenia za rzeczywisty czas parkowania, podobnie jak w aplikacji w telefonie. Aby z niej skorzystać trzeba użyć karty płatniczej. Parkomat zapamięta kartę, którą dokona się płatności i połączy ją z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu, po powrocie do parkomatu, będzie można zakończyć wcześniej naliczanie opłaty za postój.


Lokalizacja parkomatów

Zdecydowana większość parkomatów (97%) została zamontowana w nowych lokalizacjach, w niewielkiej odległości od dotychczasowych. Tylko w sześciu przypadkach urządzenia będą stały dokładnie w miejscu starych. Tak jest na ulicach: Rybaki, Podgórnej, Kwiatowej, Chwaliszewo, Gdańskiej i Taczaka. Zdecydowano się na takie rozwiązanie, by dodatkowo nie niszczyć i nie odtwarzać nowych nawierzchni chodników. W pięciu lokalizacjach wymiana urządzeń rozpocznie dziś (tj. 27 czerwca) a na ul. Taczaka montaż już się odbył. Nowe urządzania są zafoliowane i wyłączone do 1 lipca. Kierowcy, chcący zapłacić za postój, będą mogli skorzystać z parkomatów zlokalizowanych w sąsiedztwie lub z aplikacji mobilnych.