"Lider Dostępności" to ogólnopolski konkurs architektoniczno-urbanistyczny, którego celem jest wyróżnienie twórców przestrzeni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Gala finałowa odbyła się 5 maja w związku z Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Kapituła Konkursu, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, nagrodziła miasto Poznań. Ulica Św. Marcin otrzymała wyróżnienie w kategorii "Przestrzeń Publiczna" - za najlepiej przystosowaną pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami przestrzeń publiczną w Polsce.

Przed przebudową ul. Św. Marcin podzielona była wzdłuż przez tory tramwajowe i pas zieleni. Drzewa znajdowały się tylko pośrodku. Teraz przestrzeń jest wspólna - zlikwidowano krawężniki i wprowadzono strefę zamieszkania, po której samochody nie mogą poruszać się z prędkością większą niż 20 km/h. Oprócz tego poszerzono chodniki. Wszystko to wpływa na komfort poruszania się osób z ograniczoną sprawnością.

Warto dodać, że miasto Poznań zostało również wyróżnione w kategorii "Obiekt mieszkalny/hotelowy". Dom Studencki "Hanka" UAM otrzymał pierwszą nagrodę za zrealizowanie ciekawych i nowatorskich rozwiązań w zakresie przystosowania obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tym zabytkowym budynku zastosowano wiele udogodnień, takich jak szerokie, automatycznie otwierane drzwi, sygnały dźwiękowe czy oznakowanie w alfabecie Braille'a.

JD/UMP