W czasie prac wyremontowane zostały chodniki na odcinku od ulicy Bukowskiej do Dąbrowskiego. Po zachodniej stronie ulicy, pomiędzy Bukowską a Szamarzewskiego powstał pas postojowy z częściowym parkowaniem na jezdni. Zasadzone zostały także drzewa.
 
Na odcinku od Szamarzewskiego do Dąbrowskiego wyremontowaliśmy pasy postojowe po obu stronach ulicy, a po wschodniej stronie została wybudowana dwukierunkowa droga dla rowerów stanowiąca połączenie z trasami rowerowymi w ulicach Dąbrowskiego i Szamarzewskiego.
 
Na tym odcinku zostało zasadzonych 25 drzew. Zostały one – jak w wielu miejscach w Poznaniu – zabezpieczone barierkami w kształcie litery „U”, które mają uniemożliwić niszczenie drzew przez nierozważnie parkujących kierowców. Dodatkowo w tym samym celu zostały zamontowane słupki zarówno metalowe jak i z drewna.
 
W odbiorze uczestniczyli przedstawiciele Rady Osiedla Ogrody, która była inicjatorem prac na ulicy Szamotulskiej. Anna Wilczewska, radna Miasta Poznania powiedziała: - To była ważna inwestycja zwłaszcza dla moich starszych sąsiadów. Zasługują na równe, estetyczne chodniki, którymi mogą bezpiecznie dojść do sklepów, przychodni czy odprowadzić wnuki do pobliskiej szkoły. Powstała również nowa zieleń, a mieszkańcy mają także gdzie zaparkować samochody.
 
Eugeniusz Kempa, przewodniczący zarządu osiedla Ogrody dodał: Zabiegaliśmy o budowę drogi rowerowej, która połączy istniejące na ulicach Dąbrowskiego i Szamarzewskiego. Myślę, że najbardziej skorzystają studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zwłaszcza jak wróci tu stacja rowerów miejskich.
 
Koszt inwestycji wyniósł 1,3 mln. złotych.