Parking Day to uliczne święta w mieście, podczas którego parkingi zamieniają się w kawiarnie, czytelnie, zielone ogródki, kino czy sale koncertowe. Od 2005 roku, na jeden dzień, mieszkańcy miast na całym świecie zmieniają miejsca parkingowe w przestrzeń aktywności sąsiedzkiej.

W całym mieście kilkadziesiąt knajpek, kawiarni czy cukierni włączy się w wspólne świętowanie. Przed witrynami wystawią stoliki, krzesła i doniczki z zielenią̨. Przygotują specjalne menu lub zaproponują zniżki dla chcących posiedzieć na powietrzu. Dobra ulica to miejsce pełne życia. Razem z restauratorami, barmankami, aktywistami i animatorkami kultury będziemy zmieniali miejsca parkingowe w ogródki do siedzenia, jedzenia, picia, rozmów - podkreślając ich kulturalno-towarzyską funkcję.

W Parking Day wezmą udział także lokale z własnymi ogródkami - ambasadorzy akcji z Wildy - zaangażowanie w poprzednie edycje otworzyło je na uliczne funkcjonowanie. W akcję włączą się także m.in. aktywiści z Kina w Bramie 46 i studio graficzne Bękarty.

Podczas Parking Day ponownie zwrócona będzie szczególna uwaga na zalety parkingów podziemnych i buforowych. Tradycją już stało się zejście na finał do miejskich podziemi. W tym roku na poziomie -3 parkingu pod placem Wolności będzie można obejrzeć "Urodzonych morderców", kultowy film z 1994 roku w reżyserii Olivera Stone'a oraz posłuchać wyjątkowych aranżacji piosenek Maanamu podczas muzycznego performansu Grzegorza Krzyśko "Plac zabaw" - miłosnej historii opowiedzianej piosenkami Kory.

Akcja odbywa się w ramach organizowanego przez Miasto Poznań Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Inicjatorem akcji jest Festiwal Malta. Partnerem wydarzenia jest Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. Wydarzenie finansowane jest ze środków Urzędu Miasta Poznania.

Jak informuje Miejski Inżynier  Ruchu w czasie trwania akcji wyłączone z parkowania zostaną pojedyncze miejsca postojowe na terenie miasta, które zostaną zabezpieczone tablicami prowadzącymi, kierującymi oraz taśmą ostrzegawczą.
 
Akcją zostaną objęte następujące ulice:
- Dmowskiego,
- Kościuszki,
- Fredry,
- Matejki,
- Podgórna,
- Szkolna,
- Za Groblą,
- Żydowska,
- Zamkowa,
- Taczaka,
- Sczanieckiej,
- Dąbrowskiego,
- Wawrzyniaka,
- Wyspiańskiego,
- Małeckiego,
- Kanałowa,
- Al. Marcinkowskiego,
- Jarochowskiego,
- Chełmońskiego,
- Górna Wilda,
- Rynek Łazarski,
- Ratajczaka,
- Szewska,
- Krasińskiego,
- Wielka,
- pl. Cyryla Ratajskiego.

 

Szczegóły Parking Day na stronie internetowej: http://malta-festival.pl/pl/program/parking-day-2018