Na przybyłych będą czekać następujące strefy: warsztatowa, wypoczynkowa i artystyczna. Będzie można także wziąć udział w konsultacjach społecznych (od godziny 10 do 17) dotyczących przyszłości skweru.

Przyszłość skweru Eki z Małeki – konsultacje społeczne

W jaki sposób skwer Eki z Małeki mógłby się dalej zmienić? Jakie nowe funkcje mógłby pełnić? Czego nie powinno na nim zabraknąć? Park(ing) Day 2019 to okazja do rozpoczęcia dyskusji o przyszłości tego miejsca. Na Wasze sugestie czekać będą kolorowe skrzynki, tablica marzeń oraz ludzie, którzy pomogą Wam wyobrazić sobie skwer w całkowicie nowej odsłonie. Przestrzeń do wydarzeń kulturalnych i sąsiedzkich aktywności? Miejsce dla kawiarnianych ogródków? A może kawałek parku w środku Łazarza? Wszystkie opcje dozwolone! Rozpoczynając konsultacje społeczne chcemy porozmawiać o potrzebach, pomysłach i oczekiwaniach, jakie Wy, mieszkańcy tego fyrtla, macie wobec Eki z Małeki.

Kolejnym etapem konsultacji będą spotkania, ankiety i warsztaty projektowe, podczas których wspólnie wypracujemy wytyczne dla architektów. Na tej podstawie opracowana zostanie koncepcja przebudowy skweru. Powrócimy z nią, by zweryfikować, czy zaproponowane rozwiązania spełniają Wasze oczekiwania. Organizatorem konsultacji jest Miasto Poznań.

Skwer Eki z Małeki po raz pierwszy przebudowany był w 2015 roku w ramach testu, zarówno dla miejsca, jak i jego użytkowników – od początku w planach było poszerzenie placu. Od czasu pierwszej przebudowy skwer, z miejsca o niechlubnej opinii i etykiecie niebezpiecznego, przekształcał się w zieloną i przyjazną lokalizację, na której prowadzone są aktualnie działania kulturalne czy edukacyjne. W związku z planowanym wprowadzeniem na Łazarzu Strefy Płatnego Parkowania, zmienią się zasady postoju w rejonie skweru. Otworzy to możliwość przekształcenia go w śródmiejski plac. Stąd decyzja Rady Osiedla św. Łazarz o przeznaczeniu środków na konsultacje społeczne i opracowanie na ich podstawie koncepcji zmian w tym miejscu.

W 2018 roku skwer oficjalnie zyskał nazwę skweru Eki z Małeki, która nawiązuje do potocznej nazwy ulicy Małeckiego jakiej używano zwłaszcza w latach 50., kiedy w Poznaniu funkcjonował odłam subkultury bikiniarzy. Na Łazarzu najbardziej znana była grupa Eka z Małeki, której członkowie wzięli czynny udział w wydarzeniach poznańskiego Czerwca ‘56.

CO JESZCZE PODCZAS FESTYNU?

Park(ing) Day to uliczne święto, podczas którego mieszkańcy miast na całym świecie zamieniają parkingi w przestrzenie aktywności sąsiedzkiej. 21 września na skwerze Eki z Małeki odbędzie się całodzienny piknik (10:00-19:00). Na otaczających go miejscach parkingowych i fragmencie jezdni na jeden dzień pojawią się ławki, stoliki, zielone poduchy, donice z roślinami. Uczestnicy będą mogli odpocząć, ale też podyskutować nad przyszłością tego miejsca podczas konsultacji architektonicznych, organizowanych przez Miasto Poznań. W programie również: warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkanie z behawiorystką zwierzęcą, wystawa archiwalnych fotografii dzielnicy, spacer śladami łazarskiego transportu, wycieczki rikszą. Na skwerze powstanie także strefa kawiarniana stworzona przez łazarskie lokale: Masz Babo Placek, Pączuś i Kawusia, Vege Pizza i Cafe Przymiarka. W menu: pyszne pączki, drożdżówki i ciasta z rodzinnych przepisów, wytrawne tarty i najlepsza w Poznaniu wegetariańska pizza, a także kawa i lemoniada.

Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej otoczony jest miejscami parkingowymi. W kolejnych latach planowana jest jego rozbudowa, dlatego podczas Park(ing) Day Poznań 2019 organizatorzy zapraszają mieszkańców i mieszkanki do rozmowy o przyszłości tego miejsca, jego potencjałach, architekturze, funkcjach, o potrzebach i obawach jego użytkowników.

 

10:00-18:00
Cafe Przymiarka, Masz Babo Placek, Pączuś i Kawusia, Vege Pizza – plenerowe kawiarnie

Pyszne pączki, drożdżówki i ciasta z rodzinnych przepisów, wytrawne tarty i najlepsza w Poznaniu wegetariańska pizza, a także kawa i lemoniada. Takie menu planują dla uczestników Park(ing) Day łazarskie kawiarnie. 

 

10:00-15:00

Strefa gier i zabaw dla dzieci

 

10:00-14:00
#PeaceDay193 na Skwerze – happening i gry językowe

Ducha różnorodności na Łazarzu przedstawi Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty. Uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy języków z dalekich zakątków świata, z których pochodzą obcokrajowcy-wolontariusze CIM-u, a także ofertę całorocznych kursów i aktywności Mobilnego Centrum Inicjatyw Lokalnych Łazanka. Młodzież z okolicznych szkół zaprasza również na #PeaceDay193, happening w imię pokoju w 193 krajach członkowskich ONZ.

 

11:00-14:00
Wycieczki rikszą i rowerem cargo

Będzie można przejechać się dwu lub trzykołowym wehikułem z Rowerowym Poznaniem. Z riksz na co dzień korzystają poznańscy seniorzy, których wolontariusze zabierają na rowerowe przejażdżki po mieście.

12:00-16:00
Psy psom. Rzeźba psów dla psów

Każdy pies może być artystą! Fundacja Otwarta Strefa Kultury zaprasza zwierzaki wraz z opiekunami na wspólne tworzenie rzeźby oraz konsultacje z behawiorystką. Czworonogi będą mogły odcisnąć ślad w przygotowanym module, który zostanie zamieniony w sztukę. Rzeźba stanie na jednym z psich wybiegów na Łazarzu. O zwierzęcych problemach i tematach będzie można porozmawiać z psią behawiorystką. 

 

12:00-16:00
Heklować, czyli po poznańsku szydełkować! – warsztaty

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać lub podzielić się wiedzą o szydełkowaniu! Gwarantujemy materiały na warsztaty, ale można też przynieść własną włóczkę lub szydełko. Efekt wspólnej pracy ozdobi jeden z zaniedbanych klombów przy Rynku Łazarskim. Warsztaty poprowadzą Natalia Zofia Janowska, rękodzielniczka Manuflowers, współzałożycielka Kino w Bramie 46 oraz grupa Pikotki Crew.

 

15:00-17:00
NajEka – skwer dla najmłodszych 

Dzieci w wieku 1-6 lat będą mogły wziąć udział w warsztacie z Agatą Nowaczyk-Łokaj, założycielką studia Warsztaty Agaty, które mieści się po sąsiedzku, na ul. Lodowej 6. Będą budować, ustawiać, przesuwać i przewracać elementy miastowe oraz zupełnie do miasta niepodobne. Wspólnie zaprojektują nowe ulice, budynki, pojazdy publicznego i indywidualnego transportu. Na skwerze Eki z Małeki zmieści się całe miasto wymyślone przez najmłodszych.

15:00-18:00
Małeka dawniej i dziś – planszówki, wystawa fotografii i pocztówek  

Spotkanie się na łazarskim skwerze będzie również okazją, aby porozmawiać o jego historii. Ze Stowarzyszeniem Wirtualny Łazarz mieszkańcy będą mogli zagrać w grę planszową „Łazarzu nie irytuj się”, obejrzeć dawne pocztówki, gazety, gawędy Stanisława Strugarka oraz zdjęcia XIX i XX-wiecznej dzielnicy. Wirtualny Łazarz kolekcjonuje fotografie, historie, mapy i inne dokumenty pokazujące piękno dzielnicy.


16:30-17:30
Rowerem, tramwajem i koleją wokół Skweru Eki z Małeki – spacer z przewodnikiem

Tramwaj, kolej, rower – wszystkie te środki transportu są na Łazarzu obecne. Mają swoją historię i wpisały się w pejzaż dzielnicy. Przemykając między przystankiem tramwajowym, kolejowymi torami i rowerem-pomnikiem, uczestnicy spaceru spróbują też odkryć tajemnice kamienic oraz opowiedzieć ciekawe historie z dolnego Łazarza. Spacer poprowadzi Łazarzanin Piotr Ciesielski – geograf, przewodnik miejski z grupy Popoznaniu.pl.

 

18:00

Orkiestra Prowincjonalna – plenerowy koncert

Na finał Park(ing) Day porwie łazarskie ulice do tańca! Na skwerze zagra Orkiestra Prowincjonalna, czyli nietypowy kwartet tworzony przez profesjonalnych muzyków, którzy grają na niecodziennym instrumentarium: od tuby, perkusji, banjolele, trąbki przez śpiew, dziecięce dzwonki, megafon i wiertarkę. Utwory grane przez orkiestrę to często własny repertuar, który przeplata się z anegdotą i stand-upowym dowcipem. Urokliwe i zapadające w ucho melodie łączą się z niebanalnym poetyckim słowem, a żywa, pełna energii sekcja rytmiczna porywa do tańca.