- Pierwsze parkomaty umożliwiające płatności kartą zbliżeniową i blikiem stanęły w 2020 roku na Wildzie i Łazarzu. W tym roku czekają nas kolejne zmiany - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Strefa uporządkowała parkowanie w centrum oraz na osiedlach śródmiejskich, jak Wilda, Łazarz i Jeżyce. Jednak mieszkańcy korzystają nie tylko z tego, że mogą łatwiej zaparkować. Dzięki wpływom z SPP co roku przynajmniej 5 milionów złotych przeznaczanych jest na modernizacje chodników. W ostatnich latach stało się tak m.in. przy ulicach: Małeckiego, Sienkiewicza, Grobli, czy na Górnej Wildzie.

Pierwszą zmianą w 2024 roku będzie wymiana 249 parkomatów starego typu na nowoczesne, oferujące cyfrowe bilety oraz elektroniczne płatności. Dwieście nowych urządzeń do poboru opłat ma być zamontowanych na Starym Mieście, Śródce i w rejonie Politechniki do czerwca. Podobnie jak w przypadku parkomatów znanych z Łazarza i Wildy, przy płaceniu za postój konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego samochodu.

Urządzenia będą wyposażone w ekran dotykowy, przez co będą wygodne w użyciu. Większość z nich (160 sztuk) będzie akceptować tylko płatności kartą zbliżeniową lub blikem, a bilet za parkowanie będzie można otrzymać w formie elektronicznej, na podaną skrzynkę mailową. Pozostałe parkomaty (40 sztuk) umożliwiać będą także płatności gotówką.

- Możliwość opłacenia parkowania wyłącznie bezgotówkowo wpisuje się w powszechne już odchodzenie od gotówkowych form płatności - obecnie jedynie co trzecia opłata za postój w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania odbywa się w ten sposób - wyjaśnia Krzysztof Olejniczak, dyrektor ZDM. Dodaje, że nowe parkomaty z płatnością bilonem będą zlokalizowane przy obiektach, do których przyjeżdża dużo klientów czy interesantów, m.in. przy szpitalach, czy urzędach.

Strefa zeskanowana

Wymiana parkomatów w centrum miasta pozwoli wdrożyć na ulicach objętych strefą e-kontrolę. Z tego rozwiązania korzystają już inne polskie miasta - m.in. Warszawa i Wrocław. Samochód do e-kontroli wyposażony będzie w specjalne kamery i czujniki, dzięki którym skanowane będą numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych przy ulicach w obrębie strefy. Zebrane dane będą weryfikowane pod kątem opłat dokonanych za parkowanie poszczególnych pojazdów.

Dwa samochody elektryczne do e-kontroli zostały już zakupione. Ogłoszony jest również przetarg na zakup urządzeń i systemu informatycznego niezbędnych do obsługi kontroli. Firmy mają czas do 4 kwietnia na składanie ofert. Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg, to samochody skanujące tablice rejestracyjne wyjadą na ulice jesienią tego roku. Będą poruszały się po Wildzie, Łazarzu, Starym Mieście, Śródce i w rejonie Politechniki, czyli wszędzie tam, gdzie podczas opłacania postoju należy wpisać w parkomacie numer rejestracyjny auta.

- E-kontrola to kolejny ważny krok w usprawnianiu strefy i podnoszeniu jej efektywności - wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. I wymienia dotychczas zrealizowane przez Zarząd działania: wprowadzenie e-identyfikatorów i e-abonamentów, czyli możliwości zakupów przez Internet. Bez wychodzenia z domu można również sprawdzić szczegóły otrzymanego zawiadomienia o niezapłaconym postoju i uiścić opłatę dodatkową (e-płatności). Jak pokazują statystyki, z obu tych narzędzi kierowcy chętnie korzystają: 24% identyfikatorów zakupionych w styczniu tego roku było kupionych online, a ponad 2000 kierowców skorzystało w tym roku z e-płatności.

Bardzo ważną zmianą, która zdecydowanie podniosła komfort klientów obsługiwanych w Biurze Strefy Płatnego Parkowania, była też przeprowadzka do nowej siedziby. Od sierpnia ubiegłego roku biuro mieści się w wygodnej przestrzeni przy ulicy Głogowskiej 18.