Od początku roku (do 20 lutego) załatanych zostało 1671 ubytków o łącznej powierzchni 4263 metrów kwadratowych. Tylko przez pierwsze trzy tygodnie ubiegłego miesiąca było to odpowiednio 688 i 1442,29 metrów kwadratowych.

Ogromny wpływ na stan nawierzchni ma właśnie pogoda. Przechodzenia temperatur przez zero stopni Celsjusza powodują, że zamarzająca woda niszczy jezdnie. W tym roku bardzo często panowały takie niekorzystne warunki pogodowe.

Oczywiście, cząstkowe remonty prowadzimy przez cały rok. W 2023 roku usunięto prawie 6 790 ubytków o łącznej powierzchni ponad 41 000 metrów kwadratowych.

Trwają także przygotowania do kompleksowych remontów ulic. Te będzie można jednak prowadzić gdy na dworze będzie już bardziej wiosennie. Takie prace są planowane między innymi na ul. Promienistej, czy Umultowskiej.

Niestety pogoda – mróz i bardzo częste opady deszczu spowodowały, że nie można było prowadzić równań nawierzchni dróg gruntowych. Dopiero od kilku dni ekipy Zakładu Robót Drogowych mogą wyjeżdżać w teren. Na kolejnych osiedlach pracują po dwie równiarki.
Ich zdaniem jest odpowiednie wyprofilowanie ulicy by poprawić komfort przejazdu. Prace polegają na zebraniu nadmiaru podłoża oraz zasypaniu powstałych ubytków (pofrezem lub tłuczniem). Na koniec, po wykonaniu równania i podsypania ubytków, podłoże jest wałowane, aby zagęścić użyty materiał.

Przypominamy, że uszkodzenia nawierzchni dróg publicznych można zgłaszać:
•    przez aplikację Smart City Poznań
•    mailowo: zdm@zdm.poznan.pl
•    od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00, tel. 61 848 07 23 Wydział Remontów i Utrzymania Dróg ZDM.
•    całodobowo - tel. 61 661 44 02, 61 661 44 46 Centrum Operacyjne Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ZDM