Zieleń przyuliczna pełni bardzo ważną rolę w śródmiejskiej, gęstej zabudowie, m.in. poprawia mikroklimat ulicy, pomaga w retencji wody, oczyszcza powietrze. Nasadzenia w wąskich, poznańskich pasach drogowych nie należą jednak do łatwych. Brak wolnej przestrzeni i podziemna infrastruktura często uniemożliwiają obsadzenia drzewami.

Nowe rośliny w śródmieściu sadzimy zazwyczaj na szerokich chodnikach, które możemy zamienić, w części, w pasy zieleni. Nie inaczej jest na Łazarzu.


Zielony Łazarz

- Od kilkunastu lat konsekwentnie, jako ZDM, przygotowujemy i realizujemy projekty zagospodarowania zielenią łazarskich ulic m.in.: Matejki, Śniadecki, Szylinga, Kasprzaka, Stablewskiego, Potockiej, Nehringa czy Wyspiańskiego. Warto przypomnieć, że także zrealizowane w ostatnim czasie ulice Małeckiego czy Załęże były inicjatywami samego ZDM wspartymi z czasem przez Radę Osiedla Święty Łazarz, także finansowo, co bardzo cieszy. I w tym ścisłym partnerstwie zaczęliśmy zazieleniać kolejne ulice – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. -  Kluczowym momentem było przygotowanie przez ZDM w 2018 roku rewolucyjnych projektów organizacji ruchu dla strefy płatnego parkowania, które uwalniały chodniki od parkujących samochodów. I tu, choć nie od razu, znaleźliśmy zrozumienie dla zmian i wsparcie rady osiedla - dodaje Piotr Libicki.
    


Zazielenienia Łazarza odbywa się więc w ścisłej współpracy z lokalną radą osiedla. Najpierw wskazywane są i omawiane z radnymi przyszłe lokalizacje nowej zieleni. Kolejne kroki są już po stronie ZDM. Należy sprawdzić na mapach przebieg sieci uzbrojenia podziemnego oraz plany remontowe gestorów sieci i miasta. Jeśli nie ma przeszkód i są fundusze można zlecić projektowanie zieleni. Gotowe projekty są opiniowane przez radnych osiedlowych. Rada podejmuje w tej sprawie stosowną uchwałę. Realizacja projektu w terenie jest możliwa po zabezpieczeniu środków finansowych. Tu nierzadko również rada osiedla partycypuje w kosztach przeznaczając miejskie środki, które ma do swojej dyspozycji.

- Dzięki zaplanowanym działaniom i przygotowanym z wyprzedzeniem projektom udało się w latach 2020-2021 zazielenić aż siedem kolejnych, łazarskich ulic. Drzewa, krzewy, kwitnące byliny cieszą dziś oczy mieszkańców ulic: Załęże, Białej, Niecałej, Małeckiego, Limanowskiego, Niegolewskich i Stablewskiego - podkreśla Agnieszka Szulc, naczelnik Wydziału Terenów Zieleni ZDM. - To nie koniec naszych działań. W tym roku posadzimy rośliny na ul. Kanałowej - dodaje.

W planach są już kolejne odbruki. Zieleń planujemy posadzić także na ul. Karwowskiego, Stablewskiego (na odcinku od ul. Lodowej do ul. Głogowskiej) i Wyspiańskiego (na odcinku od Głogowskiej do ul. Matejki). Tam prace zieleniarskie skoordynowane będą z remontem chodników.

 

Zielona Kanałowa

Prace na ul. Kanałowej rozpoczną się na przełomie września i października. Będą prowadzone na całej ulicy, choć z uwagi na infrastrukturę podziemną, pasy zieleni powstaną głównie po północnej stronie ulicy  - na odcinku od ul. Kolejowej do ul. Małeckiego oraz po południowej stronie na odcinku od ul. Małeckiego do ul. Głogowskiej. Odbrukowanych zostanie 250 metrów kwadratowych chodników.

W planach jest posadzenie niewielkich form drzew m.in.: wiśni piłkowanej i świdośliw Lamarcka. Nie zabraknie też kwitnącej zieleni niskiej - łącznie ponad 550 szt. roślin wieloletnich: krzewów róż, budlei, kocimiętki i ozdobnych traw oraz ponadto 700 szt. hiacyntów. Planowany termin zakończenia prac to koniec listopada br.

Koszt inwestycji to prawie 140 tys. złotych. Środki na realizację zadania przekazała Rada Osiedla św. Łazarz.