Wyjazd z terenu komendy straży pożarnej, zlokalizowanej w sąsiedztwie budynków szpitala klinicznego przy ul. Grunwaldzkiej odbywa się przez wąską bramę. Ogranicza to wzajemną widoczność osób poruszających się po chodniku i drodze rowerowej i pojazdów wyjeżdżających w tym miejscu na ul. Grunwaldzką. W ubiegłym tygodniu uruchomiona została sygnalizacja świetlna, której zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa.

Sygnalizatory są aktywowane na czas wyjazdu wozów gaśniczych – pojazdy ruszające do akcji otrzymują zielone światło, a dla pieszych, rowerzystów i pojazdów jadących ul. Grunwaldzką „zapala się” sygnał czerwony. W tzw. fazie oczekiwania, czyli pomiędzy kolejnymi wyjazdami wozów strażackich, sygnalizacja dla uczestników ruchu na ul. Grunwaldzkiej jest wyłączona, a dla wyjazdu z terenu JRG nr 2 pracuje w trybie ostrzegawczym (pulsujące żółte światło).

Prace związane z montażem sygnalizacji oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu trwały w tym miejscu od końca czerwca i kosztowały ponad 200 tysięcy złotych.

Niestety, w pierwszych dniach funkcjonowania nowych sygnalizatorów zaobserwowano, że rowerzyści i piesi pokonują wyjazd z JRG nr 2 „na pamięć” i nie zwracają uwagi na światła. To bardzo ryzykowne zachowanie, szczególnie, że brama wyjazdowa nie została w żaden sposób przebudowana i widoczność wyjeżdżających wozów nadal jest ograniczona. Prosimy wobec tego o zachowanie w tym miejscu szczególnej ostrożności i zwracanie uwagi na sygnalizację.