Poznań po raz kolejny przyłącza się do europejskich działań w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii jest "Multimodalność". Już dziś zachęcamy do wypróbowania wielu różnych sposobów przemieszczania się z punktu A do B oraz do zastanowienia się nad tym, który środek transportu jest najbardziej odpowiedni w przypadku konkretnej podróży. Tramwaj? Autobus? A może da się pojechać na rowerze na siłownię, pociągiem do pracy lub wybrać się pieszo na zakupy? Multimodalność zakłada wykorzystywanie w czasie naszych podróży bardziej zrównoważonych środków transportu, swobodnego ich łączenia. W ten sposób nie tylko pozytywnie wpływamy na środowisko i ekologię, ale możemy wpłynąć także na własne zdrowie. Ma do tego zachęcać tegoroczny slogan przewodni kampanii, który brzmi: "Przesiadaj się i jedź".

- Rozszerzamy w tym działania związane z Europejskim Tygodnie Zrównoważonego Transportu. W tym roku szczególnie chcemy zwrócić uwagę na możliwość korzystania z różnych środków transportu nie tylko po Poznaniu, ale i po całej aglomeracji. Można tak zaplanować podróż, żeby nie było potrzeby korzystania z samochodu. Zaczynając od najbliższej soboty, 15 września, a kończąc tydzień później, każdy z pewnością znajdzie dla siebie jakąś ciekawą imprezę. W piątek 21 września, zachęcamy do skorzystania z darmowych przejazdów na liniach ZTM Poznań na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Wspólnie z Miastem Poznań zrównoważony transport będzie także promować Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Oba samorządy z powodzeniem wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej. Z okazji ETZT 2018 wspólnie realizując ideę "Przesiądź się i jedź" na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu będzie można dojechać do Poznania pociągiem, a następnie przesiąść się na transport ZTM.

 - Zachęcamy do przejazdów pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO - mówi Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. - Tego dnia, tak jak w Poznaniu, w obrębie Województwa Wielkopolskiego będzie obowiązywała możliwość przejazdu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Będzie można dojechać do stolicy Wielkopolski i przesiąść się na tramwaj lub autobus na liniach ZTM. Liczę, że wiele osób zostanie z nami na dłużej - dodaje Wojciech Jankowiak.

Osoby chcące podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w dłuższych relacjach tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg Taryfy Przewozowej danego Przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Zrównoważony transport to nie tylko efektywna, korzystna ekonomicznie i minimalizująca szkodliwy wpływ pojazdów na środowisko komunikacja. Idea ta zakłada też m.in. tworzenie przyjaznej dla wszystkich mieszkańców przestrzeni publicznej - np. poprzez uwalnianie od samochodów chodników i innych miejsc przeznaczonych dla pieszych. Celem jest to, by zarówno piesi, rowerzyści, jak i kierowcy czuli się w miejskiej przestrzeni bezpiecznie
i komfortowo. 

Jak to wygląda w praktyce, będzie się można przekonać podczas organizowanego w sobotę - 15 września przez Fundację Malta wydarzenia "Parking Day Poznań". - Zamiast rewolucji proponujemy równowagę między interesem każdego z użytkowników ulicy - mówi Joanna Pańczak z Fundacji Malta. - Wiemy, że samochody wciąż są ważnym środkiem transportu dla wielu osób, ale każdy z nas jest także pieszym i to właśnie ulice im przyjazne pełnią miastotwórczą rolę - dodaje przedstawiciel Malty.

W tym roku mija 75 lat od uruchomienia regularnej żeglugi pasażerskiej na Warcie. Z tej okazji będzie możliwość rejsów tramwajem wodnym podczas organizowanego przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami festiwalu ekologicznego "4 Żywioły nad Wartą". - Od kilku lat Poznań sukcesywnie "wraca" nad Wartę, wprowadzając liczne atrakcje i udogodnienia dla mieszkańców, którzy w coraz większym stopniu wybierają odpoczynek i rekreację nad rzeką - mówi Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania.

Z kolei w niedzielę - 16 września - poznańskie MPK zaprasza na rodzinny festyn na terenie zajezdni tramwajowej na Franowie. - Zaprezentujemy transport miejski "od kuchni", będzie można zobaczyć nasz najnowszy tabor, ale także przykłady alternatywnych pojazdów. Każdy będzie mógł dojechać na festyn bezpłatną linią F - wskazuje Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.

Od poniedziałku do piątku (17-21 września) w godzinach od 14:00 do 17:00 w przestrzeni miasta zostaną zorganizowane eventy promujące zrównoważony transport. - Chcemy pokazać komunikację zbiorową z jak najlepszej strony, po to żeby jak najwięcej osób z niej korzystało. Będziemy także przypominać o wzajemnej życzliwości i uprzejmości, dzięki którym wszystkim przyjemniej się podróżuje - wyjaśnia Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

- Podczas tygodnia zrównoważonego transportu zachęcamy także do korzystania z trwale wprowadzonych ułatwień, nowości czy usprawnień dla pasażerów, pieszych, kierowców czy rowerzystów - podsumowuje Maciej Wudarski. - W stolicy Wielkopolski zrealizowano bardzo dużo przedsięwzięć protransportowych, jako przykłady można wskazać pierwszy w Poznaniu parking Park & Ride, kolejne wypożyczalnie ekologicznych samochodów na minuty czy choćby rozwój roweru miejskiego, co przekłada się na rekordy wypożyczeń.

ZTM, RB