W rejonie pętli autobusowej Dębiec PKM powstanie nowy chodnik, a fragment istniejącego będzie wyremontowany. Przejście dla pieszych przez ul. 28 Czerwca 1956r. zostanie przebudowane i doświetlone. Na terenie objętym zmianami pojawi się również zieleń w postaci trawników i bylin.

W tle kamienice i drzewa. Po środku jezdnia z przejściem dla pieszych. Na pierwszym planie zniszczony chodnik

Opisane wyżej zmiany dotyczą chodnika położonego po zachodniej stronie ul. 28 Czerwca 1956 roku na odcinku od sąsiadującego z pętlą autobusową pawilonu handlowego do najbliższego przejścia dla pieszych w kierunku południowym. Obecnie mieszkańcy muszą korzystać tutaj ze zniszczonego chodnika lub poruszać się po nieutwardzonym podłożu.

Dzięki przebudowie poprawi się komfort dojścia pieszo do wspomnianej pętli autobusowej, okolicznych sklepów i w kierunku pętli tramwajowej. Będzie również bezpieczniej – przebudowane przejście dla pieszych zostanie doświetlone, co poprawi widoczność przechodniów po zmroku. Pojawią się przy nim również nawierzchnie fakturowe, ułatwiające poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku.

Zniszczony chodnik w tle zaparkowane samochody

Nawierzchnia nowego i remontowanego chodnika zostanie wykonana z płyt betonowych 50x50 cm. Na zjazdach ułożona będzie kostka betonowa w kolorze szarym. Minimalna szerokość chodnika wyniesie 2 metry. Wymienione zostaną krawężniki, a nawierzchnia sąsiadującej z nimi jezdni będzie odtworzona. W projekcie przewidziano także montaż słupków zabezpieczających przed nielegalnym parkowaniem. Uzupełnieniem zmian będzie zieleń – w rejonie przebudowy wysiana zostanie trawa i posadzone będą byliny (perowskia łobodolistna).

Prace związane z budową chodnika na ul. 28 Czerwca 1956 roku potrwają do końca kwietnia br. Ich koszt wyniesie 315 tysięcy złotych i będzie częściowo pokryty ze środków Rady Osiedla Zielony Dębiec.

Zniszczony chodnik, za nim zaparkowane samochody między którymi przeciskają się piesi