Rozpoczną się wówczas ostateczne odbiory, które potrwają do marca. Dopiero po ich zakończeniu ulica będzie w pełni dostępna dla wszystkich, uruchomiony zostanie przystanek, a na wiosnę zaczną działać fontanny.

- Po zgłoszeniu zakończenia prac przez wykonawcę rozpoczną się odbiory, po których być może wykonawca będzie musiał dokonać prac poprawkowych. Mimo formalnego zakończenia wykonywania robót 14 stycznia, cały czas będą mogły być realizowane prace. Tak zwany odbiór końcowy robót budowlanych powinien zakończyć się, zgodnie z postanowieniami umowy, do 31 stycznia - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W lutym wykonawca zobowiązany jest uzyskać pozwolenie na użytkowanie, żeby mogło ono wejść w życie najpóźniej 1 marca. Kluczowym i ostatecznym terminem, kiedy ma być dostarczona dokumentacja powykonawcza, jest 17 marca.

- Można przyjąć, że będzie to ostateczny dzień zakończenia przebudowy ul. Św. Marcin pomiędzy ulicami Gwarną i Ratajczaka - zaznacza Mariusz Wiśniewski.

Kończąca się przebudowa odcinka ul. Św. Marcin to pierwszy etap zmian w ramach Programu Centrum. Część rozwiązań, jak na przykład ułatwienia poziome dla niewidomych i słabo widzących, jest tymczasowa i dopiero po zakończeniu wszystkich etapów przebudowy będzie widać ostateczny efekt prac.

W ramach kolejnych etapów Programu Centrum przebudowane będzie skrzyżowanie ulic Św. Marcin, Towarowej i al. Niepodległości, pozostała część ul. Św. Marcin przed Gwarną i od ul. Ratajczaka w kierunku Al. Marcinkowskiego, a także ulice: 27 Grudnia, Gwarna, Fredry i Mielżyńskiego. Zmieni się również ul. Ratajczaka, na której powstanie trasa tramwajowa. Cała inwestycja ma być gotowa na początku 2022 roku.

Ostatnie prace

Od kilku tygodni można już podziwiać oświetlenie. Natężenie światła nowych latarni będzie można regulować. Stare lampy, świecące na pomarańczowo i przymocowane do budynków wzdłuż Św. Marcina, wkrótce znikną.

Wykonywane są jeszcze prace związane z regulacją studzienek czy montażem krat wokół drzew. Uzupełniana jest również nawierzchnia w miejscu studzienek teletechnicznych. Do końca tygodnia powinny zostać zamontowane również elementy małej architektury, m.in. w postaci słupów zakończonych oprawami oświetleniowymi, które posiadają mechanizm umożliwiający ich poruszanie. Staną również ławki, kosze na śmieci czy donice. Ławki w kształcie liter będą wykonane z laminatu.

Trwa montaż wiaty nowego przystanku tramwajowego. Nowy przystanek będzie nosić nazwę "Ratajczaka", bowiem zlokalizowany będzie tuż przed skrzyżowaniem ulic Św. Marcin i Ratajczaka. Mniej więcej w tym miejscu pasażerowie mieli kiedyś możliwość wsiadania i wysiadania z tramwaju, ale przystanek ten został zlikwidowany w latach 70. Ten nowo wybudowany będzie typu wiedeńskiego. Będzie można z niego korzystać po zakończeniu odbiorów, czyli prawdopodobnie jeszcze w marcu. W przyszłości, po wybudowaniu trasy tramwajowej wzdłuż ul. Ratajczaka, będzie można na nim wsiąść w tramwaj jadący na Wildę i Dębiec, co znacząco skróci czas dojazdu na południe Poznania.

Od zeszłego roku stoi już kilkadziesiąt drzew - klonów pospolitych i lip holenderskich. Wyrośnięte już drzewa posadzone zostały w specjalnie dla nich przygotowanych miejscach wyposażonych w systemy antykompresyjne. Są to konstrukcje pozwalające na rozwój systemów korzeniowych bez kolizji i zagrożenia dla infrastruktury podziemnej oraz umożliwiające podlewanie drzew. Wszystkie zabezpieczone są od ziemi specjalnymi osłonami.  Drzewa będzie można w pełni podziwiać na wiosnę, kiedy się zazielenią. Wtedy też uruchomione zostaną fontanny. W okresie letnim, po stronie Alf, staną także ogródki gastronomiczne.

Przybywa najemców

Na wiosnę na ul. Św. Marcin nie tylko wrócą piesi, kierowcy i rowerzyści. Przybywają też nowi najemcy. Od kilku miesięcy działa młodszy brat restauracji Hyćka ze Śródki - klub Hyćka. Na wiosnę z kolei przeprowadzi się tu La Ruina, której z ostatnim dniem marca kończy się wynajem w kamienicy również na Śródce. Na ul. Św. Marcin zajmie lokal po dawnej chińskiej restauracji Azalia.

Obecnie przy ul. Św. Marcin znajdują się 62 lokale użytkowe będące w dyspozycji Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. 56 z nich jest wynajętych. Dwa są przedmiotem rozmów z potencjalnymi najemcami. Jeden lokal wynajęty jest czasowo na zaplecze budowy. Dwa lokale wyłączone są z użytkowania - jeden w piwnicy z uwagi na brak dostępu, drugi na parterze z uwagi na planowany remont kamienicy.

W czasie przebudowy ulicy zamontowano w osiemnastu miejskich lokalach użytkowych nowe witryny. Ich kształt, kolorystyka i materiał z jakiego zostały wykonane zostały uzgodnione z Miejskim Konserwatorem Zabytków i Plastykiem Miejskim.

W czasie przebudowy ulicy najemcom zaproponowano obniżone stawki czynszu. Wraz z odbiorami promocyjne stawki się zakończą.

- Podtrzymujemy natomiast inną propozycję, czyli programy lojalnościowe dla najemców, którzy pozostali na Św. Marcinie. Są to: "Terminowa płatność" - klientom rzetelnie regulującym przez cały rok zobowiązania wynikające z umowy najmu, z początkiem nowego roku oferujemy jednorazowy bonus w wysokości 10% ostatniej opłaty czynszowej oraz "Wakacje z czynszem" - jednorazowe zwolnienie z płatności miesięcznego czynszu lub procentowy podział tej ulgi do maksymalnie 5 miesięcy z 20 procentową obniżką czynszu - informuje Magdalena Gościńska, rzecznik prasowy ZKZL.

W momencie rozpoczęcia kolejnych etapów Projektu Centrum ZKZL zaproponuje podobne rozwiązania najemcom - 50-procentową obniżkę czynszu dla najemców lokali położonych na odcinku prowadzonych robót budowlanych związanych z remontem oraz 25 procent upustu dla najemców lokali położonych na tej ulicy poza bezpośrednią strefą robót. Oferta ta będzie obowiązywała w czasie realizacji inwestycji.

RB/Urząd Miasta Poznania