Pierwsze tablice Poznańskiego Szlaku Fortecznego zostały zamontowane przed siedmiu laty. Od tego czasu systematycznie uzupełniamy je w kolejnych miejscach Poznania związanych z historią (militarną) miasta.

W tym roku tablice zostaną zamontowane przy kamieniach granicznych twierdzy w rejonie ul. Skalnej i Górczyńskiej. Kolejna będzie ustawiona tuż przy stacji kolejowej Wola (skąd ewakuowani byli w 1918 roku żołnierze niemieccy), a także na Piątkowie (gdzie nadal jest podstawa karabinu maszynowego z baterii przeciwlotniczej Piątkowo z czasów II wojny światowej).

Wzór tablicy

Na tablicach znajdują się informacje o samym miejscu, dlaczego jest w taki sposób upamiętnione, a także kolejne wiadomości związane z Twierdzą Poznań. Tak by można było poznać historię naszego miasta, które przez dziesiątki lat pełniło rolę jednego z największych garnizonów w Europie.

Dodatkowo - by bardziej zobrazować dany element byłej twierdzi - umieszczone są zdjęcia i grafiki jak niegdyś wyglądało to miejsce lub inne związane z lokalizacją. Treść jest przygotowywana we współpracy z członkami Porozumienia dla Twierdzy Poznań.

Zwiedzanie Poznańskiego Szlaku Fortecznego, czy też jego poszczególnych elementów jest coraz popularniejsze w Poznaniu. Jedocześnie przypominamy, że kamienie znajdujące się w swoich pierwotnych lokalizacjach mają dużą wartość historyczną. Wciąż są często także prawnie chronionymi znakami geodezyjnymi.

Mapa Poznańskiego Szlaku Fortecznego