Ul. Serbska to jedna z tych dróg w Poznaniu, na których części z kierowców zdarza się rozwijać zbyt duże prędkości. Przez to może dochodzić do kolizji lub wypadków. By temu zapobiec wprowadzamy nowe rozwiązanie, czyli czerwone światło dla zbyt szybko jadących kierowców.

Rozpoczęliśmy już prace przygotowawcze do wprowadzenia zmian na ul. Serbskiej przy ul. Pasterskiej. Przesunięta została lampa uliczna, rozprowadzane jest okablowanie. W przyszłym tygodniu będzie frezowanie i ułożona nowa nawierzchnia, a już wkrótce zamontowane zostaną maszty sygnalizacji.

Zadaniem nowej sygnalizacji będzie nie tylko pomoc pieszym w bezpieczniejszym przejściu przez jezdnię. Ma zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego także poprzez mierzenie prędkości nadjeżdżających samochodów. Dzięki temu dodatkowo powinno być ciszej w najbliższej okolicy.

W jezdni zamontowane zostaną pętle indukcyjne. Ich zadaniem będzie sprawdzenie z jaką prędkością jeździe samochód. Jeśli kierowca za nic będzie miał przepisy i pojedzie zbyt szybko, to na sygnalizatorze zapali się czerwone światło. W ten sposób zmusi się pirata drogowego do zwolnienia lub zatrzymania.

Działanie nowej sygnalizacji będziemy sprawdzać. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, to możliwe jest wprowadzenie sygnalizacji z miernikiem prędkości także na innych ulicach w mieście.