16 listopada 1962 roku Prezydium Rady Narodowej Miasta Poznania podjęło uchwałę, na mocy której powstał Zarząd Dróg i Mostów w Poznaniu. Nowa jednostka zastąpiła Miejską Służbę Drogową oraz funkcjonujący w jej ramach Oddział Znaków Drogowych i Sygnalizacji. Dwa lata później Rada Narodowa Poznania poszerzyła kompetencje ZDiM o zarządzanie miejską zielenią. Zmieniła się wobec  tego – nie po raz ostatni – nazwa ZDiM; odtąd, przez kolejne 10 lat funkcjonował on jako Zarząd Dróg, Mostów i Zieleni w Poznaniu (w lipcu 1974r. „Zieleń” zniknęła z nazwy jednostki).

Tak wyglądał pierwszy rozdział w historii ZDM, który rozpoczął działalność 1 grudnia 1962 roku, a więc dokładnie 60 lat i 8 dni temu. Wtedy pod skrzydłami ZDiM znajdowało się 815 km miejskich ulic, 19 wiaduktów i niespełna 11 tysięcy latarni. Po sześciu dekadach liczba dróg zarządzanych przez ZDM urosła do 2561, obiektów inżynierskich do 147, a poznańskie ulice oświetla prawie 46 tysięcy punktów świetlnych.

Obecnie do najważniejszych zadań realizowanych przez ZDM zaliczyć można: przygotowanie i realizację inwestycji drogowych, remonty i bieżące (w tym zimowe) utrzymanie dróg, wdrażanie projektów organizacji ruchu i rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarządzanie systemem ITS, a także utrzymanie zieleni ulicznej. Te oraz inne działania związane z zarządzaniem drogami w Poznaniu pochłaniają roczny budżet rzędu kilkuset milionów złotych.

60 lat to czas, w którym na poznańskich drogach zaszło wiele zmian. Istniejące drogi przechodziły metamorfozy, powstawały nowe ulice, zmieniała się organizacja ruchu. Jedną z pamiątek, które zostały z dawnych lat są tablice z nazwami ulic, systematycznie zastępowane przez obowiązujący System Informacji Miejskiej. Z okazji okrągłych urodzin ZDM przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodami będzie kilkanaście tablic starego typu z nazwami poznańskich ulic. Szczegóły zabawy zostaną wkrótce opublikowane na naszym fanpage’u na Facebooku.