Podsumowanie konsultacji
Uspokojenie ruchu, ograniczenie przejazdów tranzytowych i uporządkowanie parkowania to najważniejsze założenia koncepcji organizacji ruchu na Jeżycach, której konsultacje społeczne zakończyły się 31 stycznia 2018 roku. Drugi etap opiniowania dotyczył szczegółowych rozwiązań dla obszaru objętego opracowaniem.
Duże zainteresowanie mieszkańców oraz szeroki zakres koncepcji sprawiły, że konsultacje społeczne trwały dłużej niż zwykle. Pierwszy etap opiniowania, dotyczący ogólnych propozycji zmian kierunków ruchu i relacji na skrzyżowaniach rozpoczął się jeszcze w październiku 2017 roku. Zaprezentowano wtedy dwa warianty zmian, z których pierwszy zakładał uspokojenie ruchu i ograniczenie przejazdów tranzytowych (czyli takich, które zaczynają się i kończą poza terenem osiedla) przez Jeżyce, a drugi – całkowite uniemożliwienie tego rodzaju podróży. Mieszkańcy ocenili wariant W2 jako zbyt radykalny, w efekcie czego zaprojektowany został alternatywny wariant W3. W oparciu o przesłane opinie wprowadzono również zmiany do wariantu W1. Oznaczało to jednocześnie konieczność wydłużenia pierwszego etapu konsultacji, który ostatecznie zakończył się 15 grudnia 2017 roku.
Uzyskane opinie mieszkańców posłużyły do przygotowania szczegółowych propozycji zmian na terenie dzielnicy. Te ostatnie były przedmiotem drugiego etapu konsultacji społecznych, trwającego od 15 do 31 stycznia 2018 roku. W tym czasie każdy zainteresowany mógł podzielić się swoją opinią wysyłając ją drogą elektroniczną na adres jezyce@zdm.poznan.pl, pocztą tradycyjną lub dostarczając pismo do siedziby ZDM. 24 i 25 stycznia odbyły się również dyżury specjalistów ZDM, którzy w szkołach przy ul. Norwida i Słowackiego odpowiadali na pytania zainteresowanych mieszkańców.
W wyniku drugiego etapu konsultacji społecznych do ZDM wpłynęło 44 wiadomości email, 21 uwag z dyżurów eksperckich oraz 3 pisma z listami podpisów. Do tych ostatnich zaliczają się Jeżycki Apel Pieszych podpisany przez 2141 osób, Jeżycki Apel Zmotoryzowanych z 450 podpisami oraz Stanowisko Rady Osiedla "Jeżyce" Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "JEŻYCE".
Wyszczególniono łącznie 33 propozycje zmian, spośród których na dalszym etapie prac projektowych zostaną uwzględnione następujące:
1. Odwrócenie kierunków ruchu na ul. Poznańskiej i ul. Jeżyckiej – w wariancie 3 zrezygnowano z tego rozwiązania – zmiany w tym rejonie muszą być skorelowane z budową ul. Św. Wawrzyńca;
2. Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Jackowskiego – zrezygnowano z tego rozwiązania;
3. Powstrzymanie się od zmian w organizacji ruchu na Jeżycach o momentu zakończenia budowy ul. Św. Wawrzyńca – do momentu ukończenia budowy ul. Św. Wawrzyńca zmiany w organizacji ruchu na Jeżycach nie będą wprowadzane;
4. Wprowadzanie zmian w organizacji i uspokojenie ruchu w uzgodnieniu z Zarządem Transportu Miejskiego – każda wprowadzana zmiana będzie konsultowana z ZTM;
5. Udostępnienie kierowcom maksymalnej możliwej liczby miejsc parkingowych – w czasie dalszych prac projektowych zostanie przyjęte takie założenie;
Jednocześnie przyjęto założenie, że wszelkie działania związane z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu i jego uspokojeniem będą dostosowane do prowadzonych i planowanych przedsięwzięć infrastrukturalnych, takich jak przebudowa ul. Dąbrowskiego, budowa osiedla mieszkaniowego na terenach dawnej fabryki Goplany czy też przebudowa Rynku Jeżyckiego.
Zestawienie wszystkich przesłanych uwag wraz z odpowiedziami zostało przygotowane w formie załączonej niżej tabeli.
Przedmiot konsultacji
Po zakończeniu etapu I konsultacji przystąpiono do szczegółowej analizy możliwych zmian i usprawnień na ulicach Osiedla Jeżyce. Pod uwagę wzięto propozycje mieszkańców przesłane do ZDM pocztą elektroniczną oraz głosy z internetowej geoankiety przeprowadzonej przez Radę Osiedla. W pierwszej kolejności wprowadzone zostały zmiany do wariantów W1 i W3 sieciowej, tj. ogólnej koncepcji organizacji ruchu. Na podstawie wariantów sieciowych przeanalizowano skutki i konsekwencję przyszłych szczegółowych opracowań technicznych zarówno jeżeli chodzi o liczbę miejsc parkingowych, możliwość zastosowania środków uspokojenia ruchu, jak i pod względem wygospodarowania przestrzeni pod zieleń i małą architekturę.
II etap konsultacji społecznych potrwa do 31 stycznia 2018 roku. 24 i 25 stycznia na terenie Jeżyc zaplanowane zostały dyżury ekspertów ZDM, którzy będą odpowiadać na pytania i uwagi mieszkańców do zaprezentowanych rozwiązań.
Projektowane zmiany
Dla poprawy płynności ruchu na skrzyżowaniach w obu wariantach zaproponowano wyłączenie trzech sygnalizacji świetlnych i zastąpieniem ich rozwiązaniem wymuszającym bezpieczniejsze przekraczanie skrzyżowań. Są to:
- skrzyżowanie Polna – Jackowskiego: wyniesione skrzyżowanie;
- skrzyżowanie Polna – Szamarzewskiego: wyniesione skrzyżowanie;
- skrzyżowanie Poznańska – Jeżycka: Mickiewicza – rondo.
Ponadto zaproponowano wyniesienie skrzyżowań na przecięciu się ciągów wewnętrznych, które poprawiają poczucie bezpieczeństwa pieszych, czyniąc przestrzeń bardziej dostępną. Propozycja dotyczy skrzyżowań:
- Poznańska – Kochanowskiego;
- Poznańska – Mylna;
- Jeżycka – Kochanowskiego;
- Jeżycka – Mylna;
- Janickiego – Nad Saganką;
- Szamarzewskiego – Wawrzyniaka;
- Jackowskiego – Wawrzyniaka.
Szczególnymi miejscami, na które zwracano uwagę w etapie konsultacji były zespoły skrzyżowań, posiadające wyjątkowy charakter ze względu na przestrzeń dla dzieci (rejon Placu Asnyka) jak i potencjał zagospodarowania (skrzyżowanie ulic Reja – Sienkiewicza – Gajowa – Kochanowskiego).
W tych miejscach również wskazano na możliwość wyniesienia poziomu jezdni w celu podkreślenia szczególnej roli pieszego.
W rejonie placówek oświatowych na ul. Słowackiego i Norwida, które wnosiły o nadzwyczajną koncentrację na problemach w ich otoczeniu zaproponowano utworzenie tzn. Woonerf-ów czyli wspólnych przestrzeni dla wszystkich użytkowników ruchu.
Zaproponowane zamiany w północno-wschodniej części osiedla – m. in. zmiana kierunków ruchu na ciągu ul. Poznańska - Jeżycka są zmianami istotnymi i jednocześnie upraszczającą układ tych ulic. Ruch w sieci oparty na prawoskrętach zmniejsza liczbę manewrów potrzebnych do dotarcia do celu.
Aby poprawić komfort i bezpieczeństwo pieszym proponowane są nowe lokalizacje przejść dla pieszych:
- skrzyżowanie Janickiego – Nad Saganką: 4 przejścia po jednym na każdym wlocie;
- skrzyżowanie ul. Kościelna – Nowa Wawrzyńca: 2 przejścia umożliwiające przekroczenie jezdni z wyspy dzielącej;
- Kościelna 27: 2 przejścia w ciągu planowanej ulicy obsługującej północno-zachodnią część osiedla;
- skrzyżowanie Kościelna – Wąska: przejście umożliwiające w przyszłości przejście w ciągu ul. Kościelnej bezpośrednio na wyspę dzielącą;
- skrzyżowanie Kościelna – Poznańska: przejście po południowej stronie skrzyżowania;
- skrzyżowanie Poznańska – Żurawia: przejście po zachodniej stronie skrzyżowania;
- skrzyżowanie Poznańska – Wąska: 2 przejścia na wlotach ul. Poznańskiej;
- skrzyżowanie Poznańska – Kochanowskiego: przejścia po wschodniej stronie skrzyżowań;
- skrzyżowanie Jeżycka – Mączna: przejście po zachodniej stronie skrzyżowania;
- skrzyżowanie Jeżycka – Mylna: przejście po zachodniej stronie skrzyżowania;
- skrzyżowanie Jeżycka – Kochanowskiego: 2 przejścia na wlotach ul. Jeżyckiej;
- skrzyżowanie Jeżycka – Barzyńskiego: przejście po zachodniej stronie skrzyżowania;
- skrzyżowanie Mickiewicza – Zacisze: 2 przejścia, na południowym wlocie ul Mickiewicza i na wlocie ul. Zacisze;
- skrzyżowanie Mickiewicza – Krasińskiego: przejście na południowym wlocie;
- skrzyżowanie Kochanowskiego – Krasińskiego: przejście na południowym wlocie;
- ul. Dąbrowskiego 27: przejście przy sklepie Biedronka;
- skrzyżowanie ul. Dąbrowskiego – Staszica: przejście na wschodnim wlocie;
- Dąbrowskiego 90: drugie przejście na przystanek;
- skrzyżowanie Dąbrowskiego – Janickiego: przejście na przez zachodni wlot;
- skrzyżowanie Długosza – Galla Anonima: 2 przejścia na wlotach ul. Galla Anonima;
- skrzyżowanie Galla Anonima – Kadłubka: przejście na wschodnim wlocie;
- skrzyżowanie Galla Anonima – Kassyusza: przejście przez wschodni wlot;
- skrzyżowanie Galla Anonima – Polna: przejście przez północny wlot;
- skrzyżowanie Szamarzewskiego – Długosza: przejście przez zachodni wlot;
- skrzyżowanie Szamarzewskiego – Kassyusza: przejście przez wschodni wlot;
- skrzyżowanie Długosza - Gorczyczewskiego: przejście przez południowy wlot;
- skrzyżowanie Szamarzewskiego – Staszica: przejście przez zachodni wlot;
- skrzyżowanie Wawrzyniaka – Słowackiego: przejście przez północny wlot;
- skrzyżowanie Kraszewskiego – Słowackiego: przejście przez południowy wlot;
- skrzyżowanie Sienkiewicza – Prusa: 4 przejścia na wszystkich wlotach;
- skrzyżowanie Sienkiewicza – Asnyka: przejście na zachodnim wlocie;
- skrzyżowanie Sienkiewicza – Reja: przejście na zachodnim wlocie;
- skrzyżowanie Mickiewicza – Sienkiewicza: przejście na południowym wlocie;
- skrzyżowanie Zwierzyniecka – Gajowa: przejście po zachodniej stronie ulicy.
Poniżej zamieszczone zostały materiały graficzne prezentujące ostateczną wersję sieciowej organizacji ruchu na terenie Jeżyc ze wskazaniem miejsc, w których dotychczasowa organizacja ruchu będzie zmieniona. Załączone zostały również szczegółowe rysunki tychże miejsc, w czytelny sposób prezentujące przestrzeń w poszczególnych rejonach, która zostanie zagospodarowana. Przy pracach nad docelowym projektem organizacji ruchu jedną z wytycznych dla projektanta będzie zachowanie maksymalnej dopuszczalnej przepisami prawa liczby miejsc postojowych. Jest to odpowiedź na jeden z najczęściej pojawiających się w etapie I konsultacji postulatów.
Uwagi do zaprezentowanego opisu i grafik można przesyłać do ZDM do 31 styczni 2018 roku:
- mailem na adres jezyce@zdm.poznan.pl;
- pocztą tradycyjną na adres ZDM w Poznaniu, ul. Wilczak 17, 61-623 Poznań;
- dostarczając pismo z uwagami osobiście do siedziby ZDM.
W ramach II etapu konsultacji społecznych zorganizowane zostaną dyżury ekspertów ZDM, którzy odpowiadać będą na wszelkie pytania i uwagi mieszkańców do zaprezentowanej koncepcji.
Czas i miejsce dyżurów:
24 stycznia 2018: od godz. 8:00 do 11:00 i od godz. 16:00 do 19:00 w Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Norwida 21 w sali multimedialnej;
25 stycznia 2018: od godz. 8:00 do 11:00 i od godz. 16:00 do 19:00 w Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Słowackiego 54/56, w sali nr 1.