Rozpoczęte 13 października konsultacje społeczne wielowariantowej koncepcji organizacji ruchu na osiedlu Jeżyce spotkały się z szerokim zainteresowaniem Poznaniaków. W wyniku opiniowania internetowego i spotkań z mieszkańcami do Zarządu Dróg Miejskich wpłynęło łącznie 88 uwag, pytań i propozycji zmian.Poniższe podsumowanie uwzględnia również postulaty mieszkańców zgłoszone podczas Geodyskusji przeprowadzonej przez Radę Osiedla Jeżyce, której wynikiem było 160 dodatkowych głosów. Część z nich dotyczyła szczegółowych rozwiązań dla konkretnych ulic i miejsc - będą one rozpatrywane na kolejnym etapie prac projektowych.
Przedmiotem konsultacji społecznych były dwa warianty nowej organizacji ruchu na Jeżycach. Pierwszy z nich (W1) zakładał ograniczenie, a drugi (W2) – całkowite uniemożliwienie tranzytowych przejazdów przez teren osiedla, przy jednoczesnym wprowadzeniu strefy uspokojonego ruchu. Po przeanalizowaniu uwag zgłoszonych przez uczestników konsultacji zdecydowano o odrzuceniu wariantu W2 jako zbyt radykalnego i zastąpienia go nowym, kompromisowym wariantem W3. Jednocześnie część postulatów mieszkańców została uwzględniona i wprowadzona do wariantu W1.
Wszystkie przesłane do ZDM uwagi i odpowiedzi do nich zostały zebrane w formie załączonej niżej tabeli.
Poniżej prezentujemy również zmieniony wariant W1 oraz nowy wariant W3.
Przedłużony I etap konsultacji społecznych, czyli opiniowanie zmienionego wariantu W1 i nowego wariantu W3 potrwają od 1 do 15 grudnia 2017 roku. W tym czasie wszyscy zainteresowani mogą przesyłać swoje uwagi i propozycje zmian na adres poczty elektronicznej jezyce@zdm.poznan.pl, pocztą tradycyjną lub dostarczyć je osobiście do siedziby ZDM w Poznaniu, ul. Wilczak 17, 61-623 Poznań. Drugi etap konsultacji społecznych, poświęcony rozwiązaniom szczegółowym rozpocznie się 15 stycznia 2018 roku i potrwa do 31 stycznia. W drugiej połowie stycznia odbędą się spotkania z mieszkańcami.
Podsumowanie konsultacji
Zmodyfikowany wariant W1 i alternatywny wariant W3 były przedmiotem przedłużonego pierwszego etapu konsultacji społecznych nowej organizacji ruchu na poznańskich Jeżycach. Dotyczył on ogólnych rozwiązań obejmujących zmiany kierunków ruchu i relacji na wybranych skrzyżowaniach. Wyniki pierwszej części opiniowania posłużyły do przygotowania propozycji szczegółowej koncepcji uspokojenia ruchu.
Do momentu zakończenia Etapu I konsultacji społecznych do ZDM wpłynęło 149 wiadomości email z uwagami i propozycjami zmian do zaprezentowanej koncepcji. Część z nich wyrażała poparcie lub dezaprobatę dla wybranych wariantów jako całości, większość natomiast wskazywała na potrzebę wprowadzenia do projektów konkretnych zmian. Podczas prac projektowych uwzględnione zostały również uwagi zgłoszone przez mieszkańców Jeżyc w wyniku geoankiety przeprowadzonej przez Radę Osiedla Jeżyce.
Uwagi do zaprezentowanego zmienionego wariantu W1 i alternatywnego wariantu W3 koncepcji organizacji ruchu można było przesyłać do ZDM pocztą elektroniczną od 13 października do 15 grudnia 2017 na adres jezyce@zdm.poznan.pl lub listownie na adres siedziby ZDM. Poparcie dla wariantu W1, W3 lub obu wariantów w całości wyraziło łącznie 35 osób, za ich zupełnym odrzuceniem było natomiast 11 osób. Wśród wiadomości i pism dostarczonych do ZDM znalazło się 51 niepowtarzalnych propozycji zmian do konsultowanej koncepcji.
Sugestie podobne lub dotyczące tego samego obszaru zostały połączone i potraktowane jako jedno zgłoszenie. Uwagi zweryfikowane jako możliwe do przyjęcia i nie stojące w sprzeczności z założeniami przyjętymi przy pracach projektowych nad koncepcją organizacji ruchu zostały w niej uwzględnione. Załączona tabela prezentuje szczegółową listę wniesionych propozycji zmian wraz z odpowiedziami ze strony zespołu opracowującego konsultowaną koncepcję. 15 stycznia rozpoczął się Etap II konsultacji społecznych. Ich przedmiotem są szczegółowe rozwiązania zaproponowane dla tych miejsc na terenie Jeżyc, w których wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu uzgodnione w wyniku konsultacji rozwiązań "sieciowych"
Podsumowanie I etapu konsultacji społecznych - tabela (pdf, 556 kB)