Konsultacje społeczne projektu przebudowy ul. Kilińskiego trwały od 28 lutego do 11 marca br. Rozpoczęły się one od spotkania z mieszkańcami, zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 25 przy ul. Prądzyńskiego, podczas którego zaprezentowana została dokumentacja projektowa i kluczowe założenia planowanych zmian. Najważniejsze z nich to przebudowa nawierzchni jezdni i chodników, odtworzenie zieleni i montaż małej architektury. Przewidziano również zmianę sposobu parkowania, na której zyskają przede wszystkim piesi. Dzięki przebudowie ulica Kilińskiego odzyska oblicze spokojnej, zielonej ulicy.
Warsztaty z mieszkańcami
Spotkanie z mieszkańcami Wildy zostało przeprowadzone w formule warsztatowej. Oznacza to, że po wstępnej prezentacji projektu, uczestnicy mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z projektantami i specjalistami ZDM na temat proponowanych zmian. Mieszkańcy pracowali w ten sposób przy pięciu stołach. Wśród najczęściej zgłaszanych przez nich uwag znalazły się:
- Zmiana lokalizacji ławek zaprojektowanych w sąsiedztwie sklepów spożywczych.
Odpowiedź ZDM: Ustalono, że ławki zostaną usunięte z miejsc sąsiadujących ze sklepami spożywczymi.
- Zmiana zaprojektowanego sposobu parkowania na skośny.
Odpowiedź ZDM: Ta propozycja została odrzucona z uwagi na to, że parkowanie skośne powodowałoby miejscowe zwężenie chodnika poniżej wymaganego minimum (2m).
- Ograniczenie nasadzeń zieleni przy zwiększeniu liczby miejsc postojowych.
Odpowiedź ZDM: Nasadzenia zieleni stanowią jedno z głównych założeń projektu i dlatego zdecydowano o utrzymaniu zaprojektowanych nasadzeń. Parkowanie zostanie uporządkowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Montaż monitoringu miejskiego i zwiększenie częstotliwości patroli Straży Miejskiej.
Odpowiedź ZDM: ZDM zwróci się do odpowiednich jednostek miejskich z zapytaniem dotyczącym montażu monitoringu miejskiego, jak również zwiększenia częstotliwości patroli Straży Miejskiej.
- Zapewnienie alternatywnych miejsc postojowych, w tym udostępnienie parkingu przy siedzibie Urzędu Skarbowego przy ul. Dolna Wilda.
Odpowiedź ZDM: ZDM zwróci się do Urzędu Skarbowego z pytaniem o możliwość udostępnienia parkingu mieszkańcom.
Uczestnicy warsztatów zwrócili również uwagę na konieczność skoordynowania prac z wprowadzeniem na terenie Wildy Strefy Płatnego Parkowania. Docelowa organizacja ruchu, w tym lokalizacja miejsc postojowych przewidziana w projekcie przebudowy jest uwzględniona w projekcie organizacji ruchu związanym z wprowadzeniem SPP.
Wiadomości email
Poza spotkaniem warsztatowym, zainteresowani mieszkańcy mogli przesłać swoje propozycje zmian do projektu za pośrednictwem poczty elektronicznej, poczty tradycyjnej lub dostarczając pismo do siedziby ZDM. Tą drogą do ZDM wpłynęły trzy wiadomości, zawierające łącznie siedem propozycji zmian. Część z nich pokrywała się z tymi zgłoszonymi podczas spotkania warsztatowego. Oprócz tego mieszkańcy wnosili o pozostawienie oświetlenia podwieszanego zamiast budowy latarni na słupach, przyjęcie normatywu parkingowego jak dla nowobudowanych inwestycji deweloperskich czy też instalację progu zwalniającego. Z uwagi między innymi na kłopotliwe utrzymanie oświetlenia podwieszanego zdecydowano o utrzymaniu w projekcie oświetlenia na słupach. Przyjęcie normatywu 1-1,5 miejsca postojowego na mieszkanie w przypadku ul. Kilińskiego jest niemożliwe, dlatego ten postulat również został odrzucony. Natomiast montaż progu zwalniającego oznaczałby konieczność zlikwidowania minimum kolejnych dwóch miejsc postojowych, toteż nie zdecydowano się na wprowadzenie takiego rozwiązania. Częściowo rolę progu zwalniającego spełni skrzyżowanie ul. Kilińskiego i 28 Czerwca, na którym w ramach odrębnego projektu (przebudowa torowiska tramwajowego) powstanie wyniesione przejście dla pieszych.
Zestawienie wszystkich przesłanych propozycji wraz z odpowiedziami zostało zamieszczone w tabeli dołączonej do niniejszego podsumowania.
Do pobrania:
Przebudowa ul. Kilińskiego - podsumowanie konsultacji społecznych (pdf, 135kb)
Przebudowa jezdni i chodników, odtworzenie zieleni i montaż małej architektury to propozycje, które znalazły się w projekcie przebudowy ul. Kilińskiego. Opinie na ich temat będą zbierane w ramach rozpoczętych 28 marca konsultacji społecznych.
Biegnąca od ul. 28 Czerwca 1956r. do ul. Prądzyńskiego ulica Kilińskiego jest jednym z tych miejsc na poznańskiej Wildzie, które dziś wymaga zmian. Zabudowana wysokimi, wiekowymi kamienicami, niegdyś zadrzewiona, a dziś niemal pozbawiona roślinności i zastawiona dziesiątkami parkujących samochodów. W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców, którzy wyrażają potrzebę zmiany takiego stanu rzeczy, Zarząd Dróg Miejskich przystąpił do opracowania projektu przebudowy ul. Kilińskiego. Powstała dokumentacja jest przedmiotem rozpoczętych 28 marca br. konsultacji społecznych.
Wśród rozwiązań zaproponowanych przez projektantów znalazły się między innymi: odnowienie nawierzchni jezdni, przebudowa chodnika i miejsc parkingowych, montaż małej architektury oraz odtworzenie zieleni. W efekcie mieszkańcy zyskają nowy, szeroki chodnik z płyt betonowych, ławki i kosze na śmieci, a na swoje dawne miejsca wrócą drzewa, których obecnie na ul. Kilińskiego pozostało zaledwie kilka. Nie zapomniano również o rowerzystach.
Zakres projektowanych zmian został zaprezentowany na załączonym niżej planie sytuacyjnym. Każdy zainteresowany może zgłosić do niego uwagi, komentarze lub pytania, wysyłając wiadomość email na adres kilinskiego@zdm.poznan.pl, tradycyjny list lub dostarczając pismo do siedziby ZDM przy ul. Wilczak 17 w Poznaniu. Konsultacje społeczne rozpoczną się od spotkania z mieszkańcami, które odbędzie się 28 marca o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 25 przy ul. Prądzyńskiego 53. Spotkanie odbędzie się w formule warsztatów z udziałem specjalistów ZDM.
Konsultacje potrwają do 11 kwietnia br., a ich podsumowanie zostanie opublikowane na stronie internetowej ZDM w terminie do 11 maja br.
Do pobrania:
Przebudowa ul. Kilińskiego - plan sytuacyjny (pdf, 2,7mb)
Wizualizacja 1 (jpg, 5,2 mb)
Wizualizacja 2 (jpg, 4,2 mb)