Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego, zmiana sposobu parkowania oraz wymiana oznakowania pionowego i poziomego to kluczowe elementy organizacji ruchu proponowanej dla ulic Brzask i Sierakowskiej. Konsultacje społeczne koncepcji zmian trwały od 20 czerwca do 4 lipca br.
Celem konsultowanej koncepcji jest przede wszystkim poprawa warunków ruchu oraz bezpieczeństwa na objętych nią ulicach. Dotyczy to szczególnie ulicy Sierakowskiej, gdzie przy obecnie obowiązującym ruchu dwukierunkowym i parkowaniu po obu stronach jezdni bezpieczne mijanie się samochodów stanowi problem dla kierowców. Z utrudnieniami muszą mierzyć się również piesi, poruszający się po chodniku zajętym częściowo przez parkujące auta.
W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców, poparte stanowiskiem rady osiedla Grunwald Północ, Zarząd Dróg Miejskich opracował koncepcję wprowadzenia na ul. Sierakowskiej ruchu jednokierunkowego od ul. Brzask w kierunku ul. Marcelińskiej, połączonego ze zmianą sposobu parkowania. Zgodnie z nią samochody miałyby parkować obydwoma kołami na jezdni, uwalniający tym samym chodniki. Oczekiwanie wprowadzenia ruchu jednokierunkowego wyraziła również część mieszkańców ul. Brzask, dlatego zdecydowano o poszerzeniu zakresu inwestycji o tę ulicę i poddaniu dokumentacji konsultacjom społecznym.
Opiniowanie obejmowało konsultacje internetowe oraz spotkanie z mieszkańcami. Od 20 czerwca do 4 lipca zainteresowane osoby mogły przesyłać swoje uwagi i propozycje zmian do zaprezentowanej koncepcji na adres poczty elektronicznej brzask@zdm.poznan.pl. Możliwe było również dostarczenie spostrzeżeń w formie pisemnej pocztą lub osobiście do siedziby ZDM. Łącznie zebranych zostało 221 wiadomości, co świadczy o dużym zainteresowaniu mieszkańców konsultowanym tematem. Spotkanie z mieszkańcami, w którym uczestniczyło 45 osób, odbyło się 20 czerwca o godzinie 17:00 w Zespole Szkół Geodezyjno – Drogowych przy ul. Szamotulskiej 33.
Najczęściej powtarzające się propozycje i opinie dotyczyły:
1. Sprzeciwu wobec wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ul. Brzask – takie stanowisko wyraziły 124 osoby;
2. Poparcia dla całości koncepcji, w tym wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na obu ulicach – wyrażonego przez 42 osoby;
3. Poparcia dla ruchu jednokierunkowego na ul. Brzask, bez odnoszenia się do ul. Sierakowskiej – wyrażonego przez 26 osób;
4. Poparcia dla ruchu jednokierunkowego na ul. Sierakowskiej bez odnoszenia się do ul. Brzask – wyrażonego przez 18 osób;
5. Odrzucenia całej koncepcji – wyrażonego przez 11 osób.
Ponadto uczestnicy konsultacji proponowali zastąpienie ruchu jednokierunkowego na ul. Brzask wprowadzeniem zakazu zatrzymywania się i postoju poza wyznaczonymi miejscami postojowymi, pozostawienie ul. Brzask dwukierunkowej przynajmniej na odcinku pomiędzy ul. Międzychodzką, a ul. Grochowską, przeprowadzenie szczegółowych analiz ruchu dla obszaru objętego koncepcją, objęcie koncepcją obszaru ograniczonego ulicami Grochowską, Bukowską, Przybyszewskiego i Marcelińską. Równie istotna była kwestia zachowania lub udostępnienia większej liczby miejsc parkingowych oraz poprawa działania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Brzask i Grochowskiej.
Po przeanalizowaniu przesłanych uwag ZDM wraz z Miejskim Inżynierem Ruchu zdecydowali o uwzględnieniu w projekcie organizacji ruchu zmian, wśród których można wyróżnić następujące:
1. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ul. Sierakowskiej – zmiana organizacji ruchu planowana jest do końca 2018 roku.
2. Na ul. Brzask zostanie uporządkowane parkowanie, wprowadzony zostanie zakaz parkowania poza wyznaczonymi miejscami postojowymi.
3. Skrzyżowanie ul. Brzask i Sierakowskiej będzie skrzyżowaniem równorzędnym.
4. Działanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Brzask i ul. Grochowskiej zostanie zoptymalizowane.
Wszystkie uwagi zebrane w ramach konsultacji społecznych, wraz z odpowiedziami merytorycznego wydziału ZDM zostały zebrane w załączonej tabeli.
Załącznik: Podsumowanie konsultacji społecznych - tabela (pdf, 212 kB)
Poprawa bezpieczeństwa i uwolnienie chodników od parkujących na nich samochodów to najważniejsze cele koncepcji zmiany organizacji ruchu na ulicach Brzask i Sierakowskiej w Poznaniu. Zainteresowane osoby mogą przesyłać swoje uwagi do opisanych poniże zmian do 4 lipca br. 20 czerwca odbędzie się również spotkanie z mieszkańcami osiedla Grunwald Północ.
W koncepcji, będącej przedmiotem konsultacji, zaproponowano następujące zmiany:
1. Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Brzask w kierunku zachodnim (od ul. Szamotulskiej do ul. Grochowskiej);
2. Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Sierakowskiej w kierunku południowym (od ul. Brzask do ul. Marcelińskiej);
3. Zmiana sposobu parkowania na obu ulicach;
4. Wprowadzenie kontraruchu rowerowego;
5. Wymiana oznakowania pionowego i poziomego.
Celem wymienionych zmian jest przede wszystkim poprawa warunków ruchu zarówno pieszych, jak i samochodów, szczególnie na ul. Sierakowskiej, na której parkowanie odbywa się obecnie po obu stronach ulicy i częściowo na chodnikach. Ruch dwukierunkowy w tym miejscu powoduje, że przy zbyt wąskiej jezdni kierowcy mają problemy z bezpiecznym mijaniem się. Równie istotne jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób poruszających się po ul. Brzask w rejonie Szkoły Podstawowej Cogito, zwłaszcza dzieci.
Konsekwencją wprowadzenia ruchu jednokierunkowego będzie zmiana sposobu parkowania oraz wymiana oznakowania pionowego i poziomego. Zgodnie ze Standardami technicznymi i wykonawczymi dla infrastruktury rowerowej Miasta Poznania na obu ulicach wprowadzony będzie kontraruch rowerowy.
Osoby zainteresowane udziałem w konsultacjach społecznych mogą przesyłać swoje uwagi i propozycje zmian pocztą elektroniczną na adres brzask@zdm.poznan.pl, pocztą tradycyjną lub dostarczając pismo osobiście do siedziby ZDM przy ul. Wilczak 17 w Poznaniu w terminie do 4 lipca br.
Zaplanowane zostało również spotkanie z mieszkańcami, które odbędzie się 20 czerwca o godzinie 17:00 w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych przy ul. Szamotulskiej 33.
Załącznik:
Koncepcja zmiany organizacji ruchu na ul. Brzask i Sierakowskiej (pdf, 280 kb)