Rozwiązania architektoniczne, estetyka i funkcjonalność czy też poziom bezpieczeństwa oraz przestrzeń dla kultury i sztuki. Między innymi te zagadnienia oceniane były przez uczestników drugiego etapu konsultacji społecznych koncepcji przebudowy skweru Eki z Małeki.
Celem zakończonych w pierwszej połowie lipca konsultacji społecznych była weryfikacja czy rozwiązania przedstawione przez architektów w koncepcji zagospodarowania skweru Eki z Małeki są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Te ostatnie zostały określone w pierwszym etapie opiniowania, rozpoczętym we wrześniu 2019 roku.
W wyniku spotkań i rozmów z lokalną społecznością, przeprowadzonych w formie ankiet, warsztatów i bezpośrednich wywiadów, zespół projektantów z pracowni Front_Architects opracował koncepcję przebudowy skweru u zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza. Zakłada ona poszerzenie jego powierzchni poprzez zamknięcie dla ruchu fragmentów jezdni ul. Łukaszewicza pomiędzy ul. Małeckiego, a Graniczną oraz łącznika pomiędzy ul. Graniczną i Małeckiego po północnej stronie skweru. W tej przestrzeni miałyby znaleźć się zieleń, miejsca do wypoczynku, ciągi dla ruchu pieszego oraz miejsca dla ogródków gastronomicznych i wydarzeń kulturalnych. Wszystko to z uwzględnieniem charakteru skweru, jego otoczenia, a także historii tego miejsca. Co warte podkreślenia, dialog z mieszkańcami na temat przyszłości skweru rozpoczął się przed podjęciem jakichkolwiek prac projektowych.
Podstawowym narzędziem drugiego etapu konsultacji społecznych była ankieta internetowa. Osoby biorące w niej udział oceniały między innymi założenia kierunkowe zmian na skwerze. Obejmowały one ocenę takich kwestii jak sąsiedzki charakter skweru, jego atrakcyjność dla osób odwiedzających go na chwilę i dla tych przebywających na nim dłużej, poziom dostosowania do organizacji wydarzeń artystycznych czy też przewidywaną „ciszę i spokój”. Uczestnicy badania wypowiadali się również na temat jakości zaprojektowanej architektury, jej dopasowania do najbliższego sąsiedztwa i poszanowania dla historii Łazarza. Oprócz ogólnych opinii na temat proponowanych kierunków zmian, ocenie poddano konkretne rozwiązania projektowe. Podzielono je na tematyczne obszary, obejmujące zachowanie bezpieczeństwa, zieleń, dostępność i ruch, funkcjonalność skweru, jego estetykę, sztukę i symbolikę oraz rozrywkę i zabawę.
Osoby, które nie mogły wypełnić ankiety w formie elektronicznej, miały możliwość uczestniczyć w dyżurach z udziałem projektantów, przedstawicieli ZDM, Gabinetu Prezydenta i Rady Osiedla, a także badaczy odpowiedzialnych za opracowanie ankiety. Ta ostatnia dostępna była w wersji papierowej, a obecni eksperci służyli pomocą w jej wypełnianiu. Dyżury odbyły się 29 i 30 czerwca w godzinach 14:00 – 18:00 na skwerze Eki z Małeki. Na czas dyżurów na skwerze ustawiono ekspozytory prezentujące wizualizacje przebudowanego skweru.
Ankieta internetowa, wraz z konsultowaną koncepcją, udostępnione zostały na dedykowanej stronie internetowej www.ekizmaleki.pl. Ponadto, ZDM uruchomił skrzynkę poczty elektronicznej, na którą każdy zainteresowany mógł przesłać swoje sugestie i propozycje zmian w konsultowanej koncepcji. W badaniu udział wzięli również przedsiębiorcy prowadzący biznes w najbliższym otoczeniu skweru Eki Małeki.
W wyniku konsultacji mieszkańcy wypełnili 82 ankiety internetowe oraz 47 ankiet papierowych. Wśród najważniejszych wniosków, jakie z nich płyną należy wyróżnić następujące:
- Główne funkcjonalności skweru są dobrze odbierane, w raporcie wskazano na możliwości poprawy niektórych elementów, takie jak zwiększenie powierzchni zielonych.
- Koncepcja zmienionego skweru w odbiorze badanych ma charakter lokalny i osiedlowy, co jest zgodne z przyjętymi założeniami. Nie mniej mieszkańcy akcentowali potrzebę podkreślenia lokalnego charakteru tego miejsca.
- Większość założeń kierunkowych również znajduje swoje odzwierciedlenie w pozytywnych opiniach na temat odbioru koncepcji zmian.
Podsumowanie badania uwzględnia również rekomendacje zmian w konsultowanej koncepcji. Zostaną one przeanalizowane przez projektantów i wydział merytoryczny ZDM, którzy zdecydują o ich uwzględnieniu bądź nie w ostatecznej wersji koncepcji. Szczegółowy raport z drugiego etapu konsultacji społecznych jest dostępny do pobrania poniżej.
Do pobrania:
II etap konsultacji społecznych - raport końcowy
Zielony skwer z miejscem do wypoczynku, przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych i sąsiedzkich aktywności. Tak prezentuje się przygotowana przez pracownię Front_Architects koncepcja przebudowy skweru Eki z Małeki. Opinie na jej temat będą zbierane do 8 lipca br. w formie badań ankietowych, maili, a także bezpośrednich rozmów z mieszkańcami.
Koncepcja zagospodarowania skweru
Aranżacja skweru zaproponowana w koncepcji zakłada zamknięcie dla ruchu jezdni po jego północnej i południowej stronie (łącznik od ul. Małeckiego do ul. Granicznej oraz odcinek ul. Łukaszewicza pomiędzy ul. Małeckiego i Graniczną). Dzięki temu teren skweru powiększy się aż do linii zabudowy. Jednocześnie możliwe stanie się wyznaczenie miejsc postojowych wzdłuż ulic Małeckiego i Granicznej.
Architekci postawili w koncepcji na zieleń i zorganizowanie przestrzeni do wypoczynku. Są więc drzewa, trawa i krzewy, miejskie meble, czy też wielofunkcyjny podest. Nie zabrakło miejsca dla wydarzeń kulturalnych, których sceną skwer stał się w ostatnich latach. Projektanci pomyśleli także o możliwości ustawienia na skwerze ogródków gastronomicznych. Proponowany przebieg chodników odzwierciedla naturalne ciągi komunikacyjne, pozwalając łatwiej niż obecnie przejść z ul. Małeckiego w ul. Łukaszewicza i z ul. Granicznej w ul. Małeckiego. Całość uzupełniają elementy małej architektury, oświetlenie oraz monitoring. Wszystkie rozwiązania zawarte w koncepcji widoczne są na załączonych wizualizacjach oraz w prezentacji dostępnej na stronie www.ekizmaleki.pl/koncept
Konsultacje społeczne
Aby precyzyjnie i wyczerpująco ocenić czy koncepcja przebudowy skweru Eki z Małeki odpowiada na oczekiwania mieszkańców, przygotowana została ankieta, dostępna na stronie www.ekizmaleki.pl/ankieta Opinię na temat proponowanych zmian można również przesłać mailem na adres ekizmaleki@zdm.poznan.pl lub pocztą tradycyjną do siedziby Zarządu Dróg Miejskich przy ul. Wilczak 17 w Poznaniu.
29 i 30 czerwca w godzinach od 14:00 do 18:00 na skwerze Eki z Małeki czynny będzie punkt konsultacyjny, w którym mieszkańcy będą mogli wypełnić papierową wersję ankiety i porozmawiać na temat projektowanej przebudowy. Praca punktu konsultacyjnego zostanie zorganizowana z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.
II etap konsultacji społecznych potrwa od 24 czerwca do 8 lipca br. Podsumowanie konsultacji zostanie opublikowane na stronie internetowej ZDM w terminie do 8 sierpnia br.