Zielony skwer z miejscem do wypoczynku, przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych i sąsiedzkich aktywności. Tak prezentuje się przygotowana przez pracownię Front_Architects koncepcja przebudowy skweru Eki z Małeki. Opinie na jej temat będą zbierane do 8 lipca br. w formie badań ankietowych, maili, a także bezpośrednich rozmów z mieszkańcami.

Koncepcja zagospodarowania skweru

Aranżacja skweru zaproponowana w koncepcji zakłada zamknięcie dla ruchu jezdni po jego północnej i południowej stronie (łącznik od ul. Małeckiego do ul. Granicznej oraz odcinek ul. Łukaszewicza pomiędzy ul. Małeckiego i Graniczną). Dzięki temu teren skweru powiększy się aż do linii zabudowy. Jednocześnie możliwe stanie się wyznaczenie miejsc postojowych wzdłuż ulic Małeckiego i Granicznej.

Architekci postawili w koncepcji na zieleń i zorganizowanie przestrzeni do wypoczynku. Są więc drzewa, trawa i krzewy, miejskie meble, czy też wielofunkcyjny podest. Nie zabrakło miejsca dla wydarzeń kulturalnych, których sceną skwer stał się w ostatnich latach. Projektanci pomyśleli także o możliwości ustawienia na skwerze ogródków gastronomicznych. Proponowany przebieg chodników odzwierciedla naturalne ciągi komunikacyjne, pozwalając łatwiej niż obecnie przejść z ul. Małeckiego w ul. Łukaszewicza i z ul. Granicznej w ul. Małeckiego. Całość uzupełniają elementy małej architektury, oświetlenie oraz monitoring. Wszystkie rozwiązania zawarte w koncepcji widoczne są na załączonych wizualizacjach oraz w prezentacji dostępnej na stronie www.ekizmaleki.pl/koncept

Konsultacje społeczne

Aby precyzyjnie i wyczerpująco ocenić czy koncepcja przebudowy skweru Eki z Małeki odpowiada na oczekiwania mieszkańców, przygotowana została ankieta, dostępna na stronie www.ekizmaleki.pl/ankieta Opinię na temat proponowanych zmian można również przesłać mailem na adres ekizmaleki@zdm.poznan.pl lub pocztą tradycyjną do siedziby Zarządu Dróg Miejskich przy ul. Wilczak 17 w Poznaniu.

29 i 30 czerwca w godzinach od 14:00 do 18:00 na skwerze Eki z Małeki czynny będzie punkt konsultacyjny, w którym mieszkańcy będą mogli wypełnić papierową wersję ankiety i porozmawiać na temat projektowanej przebudowy. Praca punktu konsultacyjnego zostanie zorganizowana z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

II etap konsultacji społecznych potrwa od 24 czerwca do 8 lipca br. Podsumowanie konsultacji zostanie opublikowane na stronie internetowej ZDM w terminie do 8 sierpnia br.