Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny (WRPO)
W województwie wielkopolskim istnieje możliwość wnioskowania o tzw. środki unijne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Program ten jest jednym z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych wdrażanych w poszczególnych województwach naszego kraju.
Głównym celem WRPO jest „wzmocnienie potencjału rozwojowego Wielkopolski na rzecz wzrostu konkurencyjności i zatrudnienia”. Cel ten jest zgodny z wizją rozwoju województwa zawartą w dokumencie pt. „Strategia Rozwoju Województwa Wielkopolskiego 2020 roku”, w którym dla naszego regionu wyznaczono następujący cel generalny – „poprawa jakości przestrzeni województwa, systemu edukacji, rynku pracy, gospodarki oraz sfery społecznej skutkująca wzrostem poziomu życia mieszkańców."
Założenia WRPO są zgodne ze strategicznymi dokumentami UE. Realizacja działań ujętych w WRPO w dłuższej perspektywie przyczyni się do poprawy jakości przestrzeni województwa oraz poszczególnych dziedzin sfery gospodarczej i społecznej. Wśród celów szczegółowych WRPO wymienia się: poprawę warunków inwestowania, wzrost aktywności zawodowej mieszkańców oraz wzrost udziału wiedzy i innowacji w gospodarce regionu.
Osiągnięcie wymienionych celów umożliwi podjęcie działań w ramach następujących Priorytetów:
1. Konkurencyjność przedsiębiorstw,
2. Infrastruktura o komunikacyjna,
3. Środowisko przyrodnicze,
4. Rewitalizacja obszarów problemowych,
5. Infrastruktura dla kapitału ludzkiego.
Na realizację WRPO przeznaczono ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 1 130 264 097 euro, co stanowi 7,07%środków przeznaczonych na 16 Regionalnych Programów Operacyjnych oraz 142 528 547 euro w ramach tzw. mechanizmu kompensacyjnego. W sumie na WRPO przypada z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 1 272 792 644 euro.
Instytucją odpowiedzialną za wdrożenie WRPO jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (Zarząd Województwa Wielkopolskiego).
Więcej o WRPO na stronie; www.wrpo.wielkopolskie.pl
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ)
Na realizację Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przeznaczono w latach 2007-2013 ok. 42% środków zarezerwowanych na wdrożenie polityki spójności w Polsce. W sumie wartość nakładów na PO IŚ wyniesie 37,6 mld euro, z czego wkład unijny (EFRR i FS) wynosić będzie 27,9 mld euro, zaś wkład krajowy – 9,7 mld euro.
Głównym celem PO IŚ jest „podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej”.
Działania zawarte w Programie podzielono na następujące Osie Priorytetowe:- Gospodarka wodno-ściekowa,
- Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi,
- Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska,
- Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska,
- Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych,
- Drogowa i lotnicza sieć TEN-T,
- Transport przyjazny środowisku,
- Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe,
- Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna,
- Bezpieczeństwo energetyczne, w tym dywersyfikacja źródeł energii,
- Kultura i dziedzictwo kulturowe,
- Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia,
- Infrastruktura szkolnictwa wyższego.
Instytucją Zarządzającą Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko jest minister właściwy ds. rozwoju regionalnego.
Więcej o PO IŚ na stronie: www.funduszestrukturalne.gov.pl.Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG)
„Rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa” jest głównym celem Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.
Realizacja PO IG opiera się na udzielaniu wsparcia projektom innowacyjnym w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym. Środki finansowe przeznaczone na realizację PO IG to 9 711 629 742 euro, w tym 8 254 885 280 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Instytucją Zarządzającą PO IG jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Więcej o PO IG na stronie: www.funduszestrukturalne.gov.pl.Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL),
W okresie programowania 2007-2013 projekty z zakresu rozwoju zasobów ludzkich są wspierane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Inwestycje w kapitał ludzki są niezwykle istotne dla wzrostu konkurencyjności gospodarki.
Celem głównym Programu jest ”wzrost zatrudnienia i spójności społecznej”. Środki finansowe przeznaczone na realizację Programu to 11 420 207 059 euro, w tym 9 707 176 000 euro ze środków wspólnotowych oraz 1 713 031 059 euro ze środków krajowych.
Więcej o PO KL na stronie: www.efs.gov.pl.Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Współpraca terytorialna jest jednym z głównych celów polityki spójności. W latach 2007-2013 rozwój współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej realizowany jest w ramach Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Łącznie na przedsięwzięcia podejmowane w tym obszarze we wspomnianym okresie programowania alokowano 7,75 mld euro, z czego 557,8 mln euro przeznaczono dla Polski. Realizacja projektów współpracy terytorialnej przyczyniać się ma do rozwoju współpracy między poszczególnymi regionami UE. Poprzez wymianę doświadczeń z różnych dziedzin współpraca ta wspierać będzie proces zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Wspólnoty.
Więcej o Programach EWT na stronie: www.interreg.gov.pl.