Strategicznym celem NSS jest „tworzenie warunków dla wzrostu konkurencyjności gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości zapewniającej wzrost zatrudnienia oraz wzrost poziomu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej”. W ramach celu strategicznego wyznaczono cele horyzontalne NSS, a wśród nich m.in. poprawę jakości funkcjonowania instytucji publicznych oraz rozbudowanie mechanizmów partnerstwa, a także budowę i modernizację infrastruktury technicznej i społecznej mającej podstawowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności Polski. Przy budowaniu NSS uwzględniono zapisy Strategii Rozwoju Kraju na lata 2007-2015 (SRK) oraz Krajowego Programu Reform na lata 2005-2008 (KPR), który powstał w celu wdrożenia postanowień Strategii Lizbońskiej.
Realizacja NSS odbywa się za pomocą następujących Programów Operacyjnych:
- Program Infrastruktura i Środowisko – EFRR i FS,
- Program Innowacyjna Gospodarka – EFRR,
- Program Kapitał Ludzki – EFS,
- 16 programów regionalnych – EFRR (w Wielkopolsce jest to Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013),
- Program Rozwój Polski Wschodniej – EFRR,
- Program Pomoc Techniczna – EFRR,
- Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej – EFRR.
Na realizację NSS w latach 2007-2013 szacunkowo zostanie przeznaczonych 85,6 mld euro, z czego 67,3 mld euro z budżetu UE, 11,9 mld euro z krajowych środków publicznych i ok. 6,4 mld euro z budżetów podmiotów prywatnych.