Zarząd Dróg Miejskich umożliwia korzystanie z zastrzeżonych miejsc postojowych, tzw. „kopert”. Są to oznakowane miejsca, na których można parkować pojazd na zasadzie wyłączności.
Zarząd Dróg Miejskich umożliwia korzystanie z zastrzeżonych miejsc postojowych w obszarze stref płatnego parkowania na podstawie zarządzenia nr 623/2023/P z dnia 19.07.2023 r. Prezydenta miasta Poznania w sprawie ustalenia zasad nabywania na prawach wyłączności zastrzeżonych miejsc postojowych, tzw. kopert, w obszarze stref płatnego parkowania.
Przed wystąpieniem z wnioskiem należy zapoznać się z treścią w/w zarządzenia.
Procedura została podzielona na 2 etapy:
I etap:
W celu wydania przez Zarząd Dróg Miejskich wstępnej zgody na używanie zastrzeżonego miejsca postojowego w obszarze SPP i ŚSPP wnioskodawca składa w Zarządzie Dróg Miejskich wypełniony wniosek zawierający:
- imię i nazwisko, PESEL oraz adres osoby fizycznej albo nazwę podmiotu prowadzącego działalność, jej NIP lub KRS, adres siedziby i opcjonalnie nr telefonu;
- dane lokalizacyjne, w tym: ulica, nr, oraz wybór jednej ze stref, w której znajduje się wnioskowana koperta;
- planowany okres używania koperty;
oraz obowiązkowe załączniki:
- zwymiarowany plan sytuacyjny na podkładzie aktualnej mapy zasadniczej w skali 1:500 z naniesioną propozycją lokalizacji koperty;
- dokument poświadczający prawo do lokalu, przy którym ma zostać zlokalizowana koperta;
załącznik fakultatywny:
- w przypadku ustanowienia pełnomocnika oryginał lub poświadczony odpis pełnomocnictwa wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej (o ile istnieje konieczność jej pobrania).
Uzyskanie wstępnej zgody na używanie koperty jest podstawą do opracowania przez wnioskodawcę projektu czasowej organizacji ruchu (uwzględniającego uwagi zawarte we wstępnej zgodzie) oraz uzyskania zatwierdzenia tego projektu przez Miejskiego Inżyniera Ruchu.
Wniosek ten jest również właściwym do złożenia w przypadku upływu terminu ważności zatwierdzenia projektu czasowej organizacji ruchu.
Rozpatrzenie wniosku o wydanie wstępnej zgody na używanie koperty następuje w ciągu jednego miesiąca od poprawnie złożonego wniosku. W przypadku konieczności pozyskania dodatkowych opinii i ustaleń termin ten może ulec wydłużeniu.
II etap:
W celu wydania przez Zarząd Dróg Miejskich zgody na używanie zastrzeżonego miejsca postojowego w obszarze SPP i ŚSPP wnioskodawca składa w Zarządzie Dróg Miejskich wypełniony wniosek zawierający:
- imię i nazwisko, PESEL oraz adres osoby fizycznej albo nazwę podmiotu prowadzącego działalność, jej NIP lub KRS, adres siedziby, opcjonalnie nr telefonu;
- dane lokalizacyjne, w tym: ulica, nr, oraz wybór jednej ze stref, w której znajduje się wnioskowana koperta;
- termin używania koperty w zakresie od 6 do 12 miesięcy (za ten okres należy uiścić opłatę z góry).
oraz obowiązkowe załączniki:
- wstępna zgoda na używanie zastrzeżonego miejsca postojowego, o której mowa w etapie I;
- kopia projektu czasowej organizacji ruchu wraz zatwierdzeniem Miejskiego Inżyniera Ruchu;
- dokumentację fotograficzną przedstawiającą stan nawierzchni sprzed oznakowania koperty;
- dokument potwierdzający złożenie powiadomienia o wprowadzeniu zmiany organizacji ruchu (wykonaniu oznakowania koperty) – zgodnie z pouczeniem umieszczonym na zatwierdzeniu projektu;
załącznik fakultatywny:
- w przypadku ustanowienia pełnomocnika oryginał lub poświadczony odpis pełnomocnictwa wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej (o ile istnieje).
Po uzyskania niezbędnych zgód i dokonaniu opłaty za zajęcie pasa drogowego wnioskodawca może wykonać oznakowanie koperty w terenie.
Wydanie zgody następuje w terminie 14 dni od prawidłowo złożonego wniosku oraz dokonania zapłaty na podstawie dokumentu naliczenia, który wystawiany jest po złożeniu wniosku. Potwierdzeniem wydania zgody przez Zarząd Dróg Miejskich jest wydanie identyfikatora koperty. Nadany numer koperty wnioskodawca zobowiązany jest wykonać w ramach oznakowania poziomego.
Wnioskodawca, który uzyska zgodę na używanie koperty, nie może:
1) oddawać koperty w posiadanie innym podmiotom;
2) wykorzystywać koperty w celu innym niż parkowanie pojazdów samochodowych;
3) zamontować na niej lub w jej otoczeniu urządzenia blokującego możliwość parkowania;
4) zamontować w jej obrębie lub na zaparkowanym samochodzie reklamy.
Utrzymanie koperty stanowi obowiązek wnioskodawcy. Do prac utrzymaniowych, oprócz estetycznego stanu oznakowania poziomego i pionowego, należy naprawa nawierzchni, utrzymanie czystości oraz jej odśnieżanie.
Opłaty:
Za wydanie zgody na używanie koperty pobierana jest opłata, określona w uchwale Nr XXVIII/497/VIII/2020 z dnia 2020-05-19 Rady Miasta Poznania w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, śródmiejskiej strefy płatnego parkowania, stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania oraz śródmiejskiej strefie płatnego parkowania, wysokości opłat dodatkowych oraz sposobu ich pobierania (ze zm.)
Na jaki czas wydawana jest zgoda?
Zgoda na używanie koperty wydawana jest na okres od 6 do 12 miesięcy, jednak maksymalnie do terminu ważności zatwierdzenia czasowej organizacji ruchu.
W przypadku chęci przedłużenia zgody na używanie koperty należy:
- w przypadku obowiązywania czasowej organizacji ruchu jeszcze przez min. 6 miesięcy, wnioskodawca powinien wystąpić na 30 dni przed utratą jej ważności z wnioskiem o przedłużenie zgody na używanie zastrzeżonego miejsca postojowego w obszarze SPP i ŚSPP;
- w przypadku, gdy czasowa organizacja ruchu jest krótsza niż zakładane min. 6 miesięcy, na 90 dni przed utratą ważności czasowej organizacji ruchu wnioskodawca powinien ponownie złożyć wniosek o uzyskanie wstępnej zgody na używanie zastrzeżonego miejsca postojowego w obszarze SPP i ŚSPP, a następnie przedłużyć termin zatwierdzenia czasowej organizacji ruchu.
W przypadku przedłużania zgody na używanie zastrzeżonego miejsca postojowego w obszarze SPP i ŚSPP należy złożyć wniosek zawierający:
- imię i nazwisko, PESEL oraz adres osoby fizycznej albo nazwę podmiotu prowadzącego działalność, jej NIP lub KRS, adres siedziby, nr telefonu;
- dane lokalizacyjne, oraz numer koperty,
- wskazanie rodzaju organizacji ruchu,
- termin używania koperty w zakresie od 6 do 12 miesięcy (za ten okres należy uiścić opłatę z góry),
załącznik fakultatywny:
- w przypadku ustanowienia pełnomocnika oryginał lub poświadczony odpis pełnomocnictwa wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej (o ile istnieje)
Po uzyskania niezbędnych zgód i dokonaniu opłaty za zajęcie pasa drogowego wnioskodawca może wykonać oznakowanie koperty w terenie.
Upływ terminu ważności zatwierdzenia projektu czasowej organizacji ruchu jest równoznaczny z obowiązkiem likwidacji oznakowania pionowego i poziomego koperty.
W przypadku rezygnacji z koperty przed czasem obowiązywania czasowej organizacji ruchu, należy w ZDM przedłożyć zatwierdzony projekt stałej organizacji ruchu z uwzględnieniem likwidacji koperty. W przeciwnym przypadku ZDM zastosuje procedurę administracyjną związaną z nielegalnym zajęciem pasa drogowego. O gotowości odbioru przywrócenia pasa drogowego wnioskodawca musi powiadomić pisemnie Zarząd Dróg Miejskich najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania czasowej organizacji ruchu.
Więcej informacji:
Szczegółowe informacje na temat wykupu koperty poza SPP i ŚSPP można uzyskać pod numerem telefonu: +48 61 646 33 44 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30- 20:00 lub pod adresem e-mail: zdm@zdm.poznan.pl.
Pliki do pobrania
- Wniosek - wydanie wstępnej zgody na używanie zastrzeżonego miejsca postojowego w obszarze Strefy Płatnego Parkowania (SPP) i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania (ŚSPP)( docx - 58.54 KB )
- Wniosek - wydanie zgodny na używanie zastrzeżonego miejsca postojowego - koperty komercyjnej (na obszarze SPP i ŚSPP)( docx - 59.40 KB )
- Wniosek - przedłużenie zgodny na używanie zastrzeżonego miejsca postojowego - koperty komercyjnej (na obszarze SPP i ŚSPP)( docx - 56.99 KB )