Rodzaje infrastruktury rowerowej
Droga dla rowerów
jednokierunkowa lub dwukierunkowa droga przeznaczona dla jazdy rowerów oznaczona znakiem C-13 i oddzielona konstrukcyjnie od jezdni. Rowerzysta ma obowiązek poruszania się drogą rowerową, jeżeli prowadzi ona w kierunku, w którym podąża rowerzysta.
Droga dla rowerów i pieszych (popularnie: ciąg pieszo-rowerowy)
dwukierunkowa droga przeznaczona dla ruchu rowerowego i pieszego oznaczona znakiem C-13/16 z kreską poziomą. Rowerzysta ma obowiązek poruszania się drogą dla rowerów i pieszych, jeżeli przebiega ona w kierunku, w którym porusza się rowerzysta. Rowerzysta poruszający się tym rodzajem infrastruktury zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Dopuszczony ruch rowerowy
oznacza dopuszczenie w chodniku ruchu rowerowego za pomocą właściwego oznakowania. Rowerzysta nie ma obowiązku poruszania się chodnikiem z dopuszczonym ruchem rowerowym.
Pas ruchu dla rowerów
stanowi część jezdni do poruszania się rowerów w jednym kierunku, zgodnym z ruchem ogólnym. Pas dla rowerów oznaczony jest odpowiednimi znakami drogowymi. Rowerzysta ma obowiązek poruszania się pasem rowerowym, jeżeli występuje on w kierunku, w którym się porusza.
Kontrapas
pas rowerowy utworzony w jezdni jednokierunkowej umożliwiający ruch rowerów „pod prąd”. Kontrapas wyznacza się przy lewej krawędzi jezdni przeciwnie do kierunku ruchu ogólnego za pomocą właściwego oznakowania (w jezdniach o prędkościach nie wyższych niż 50 km/h).
Kontraruch
to umożliwienie poruszania się rowerzystom „pod prąd” w jezdniach jednokierunkowych z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, ale bez wydzielania kontrapasu. Kontraruch wyznaczany jest za pomocą właściwego oznakowania (tabliczek „nie dotyczy rowerów” oraz oznakowania poziomego P-27 „kierunek i tor ruchu roweru”, tzw. sierżantów rowerowych).
Śluza rowerowa
część jezdni na wlocie skrzyżowania, oznakowana charakterystyczną czerwoną farbą, przeznaczona do zatrzymania się rowerzystów. Śluzy rowerowe stosuje się celem umożliwienia rowerzystom zmiany kierunku jazdy lub ustąpienia pierwszeństwa.
Przejazd rowerowy
to część jezdni lub torowiska przeznaczona do przekraczania tych części drogi przez osoby kierujące rowerami, hulajnogami elektrycznymi i urządzeniami transportu osobistego oraz osoby poruszające się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch. Jest oznaczony odpowiednimi znakami drogowymi.