Jednym z głównych działań ZDM zmierzających do usprawnienia ruchu pojazdów miejskiego transportu zbiorowego jest wyposażanie sygnalizacji świetlnych w urządzenia VDV. Wykorzystując łączność radiową, umożliwiają one wykrycie przez sygnalizatory zbliżających się autobusów i tramwajów. Cykl nadawania światła zielonego i czerwonego zostaje wtedy zmieniony w taki sposób, aby pojazdy te mogły jak najszybciej pokonać skrzyżowanie. Tego typu urządzenia są sukcesywnie instalowane w kolejnych miejscach w Poznaniu. Wkrótce pojawią się również na ul. Winogrady.

W czujniki VDV wyposażone zostaną sygnalizacje na skrzyżowaniach tej ulicy z ulicami: Murawą, Gronową, Brandstaettera, Pasieką, Pszczelną i Warzywną. Dzięki nim tramwaje dojeżdżające do pętli Połabska i Wilczak szybciej pokonają odcinek wzdłuż Cytadeli, zatrzymując się jedynie na przystankach. Oznacza to skrócenie czasu przejazdu i wymierne korzyści dla pasażerów.

Rondo Śródka jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Poznaniu. W dni robocze tramwaje przejeżdżają przez nie blisko 900, a autobusy 1150 razy dziennie. Skuteczna obsługa ruchu tak dużej liczby pojazdów wymaga sprawnego działania sygnalizacji świetlnej. Podobnie jak na ul. Winogrady, również tutaj podstawowym założeniem zmian będzie zasada zatrzymywania się tramwajów tylko na przystankach. Pod tym kątem optymalizowane będzie działanie sygnalizatorów na wszystkich wlotach skrzyżowania. Ponadto tramwaje będą przejeżdżały na wprost przez całe rondo na jednym cyklu świateł, usprawniony zostanie zjazd pojazdów znajdujących się wewnątrz ronda. Zakres zadania obejmuje również korektę sygnalizacji przy wyjeździe z dworca autobusowego na ul. Wyszyńskiego. Oprócz pojazdów komunikacji miejskiej, na zmianach zyskają rowerzyści i piesi. „Zebry” i przejazdy rowerowe otrzymywać będą zielone światło w każdym cyklu, a czas jego nadawania zostanie wydłużony.

Zakończenie prac związane z wprowadzeniem usprawnień na ul. Winogrady i rondzie Śródka planowane jest na przełom listopada i grudnia br. Wdrażanie zmian nie będzie powodowało utrudnień w ruchu. Łączna wartość obu zadań to 66 tysięcy złotych.