Standardowe przyciski aktywujące sygnalizację świetlną dla pieszych znamy wszyscy. Wyposażone są one w jedną funkcję informującą sterownik, że pieszy oczekuje na zielone światło. Alternatywą dla nich są przyciski o poszerzonej funkcjonalności, dedykowane szczególnie osobom z dysfunkcjami wzroku. Są to urządzenia wyposażone w system dźwiękowego naprowadzania na przycisk i potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia oraz moduł wibracyjny, potwierdzający nadawanie zielonego światła. Natężenie wszystkich emitowanych dźwięków dostosowuje się do głośności otoczenia. Ponadto na bocznym panelu przycisku umieszczone są trójwymiarowe piktogramy prezentujące topografię przejścia.

Pomimo, że tego rodzaju przycisków jest w Poznaniu coraz więcej, nadal niewiele osób wie jak korzystać ze wszystkich ich możliwości. Dlatego też Zarząd Dróg Miejskich wspólnie z dystrybutorem przycisków, firmą Busch Polska, zorganizował w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych dwa szkolenia z obsługi tych urządzeń. Podczas ostatniego spotkania, które odbyło się 2 kwietnia br. wykorzystany został przenośny prezenter przycisku demonstrujący jego możliwości. Dzięki niemu każdy zainteresowany może samodzielnie przetestować przycisk, dowiedzieć się co oznaczają piktogramy na bocznej listwie i jak brzmią emitowane przez niego dźwięki.  Elementy prezentera zostały opisane w alfabecie łacińskim i Braille’a, umożliwiając skorzystanie z niego również osobom niewidomym. Urządzenie będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Niepodległości 29 do połowy kwietnia.

Zarząd Dróg Miejskich zaprasza organizacje i instytucje współpracujące z osobami niewidomymi i niedowidzącymi do włączenia się w przeprowadzenie podobnych szkoleń i ekspozycji prezentera przycisku dla pieszych w swoich siedzibach. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny: tmajchrzak@zdm.poznan.pl, 61 628 65 81.

 

Więcej o sygnalizacji akustycznej:

Światło i dźwięk na poznańskich ulicach