Nowy dokument planistyczny, który od stycznia 2026 roku zastąpi dotychczasowe "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego" jest odpowiedzią na zmiany w przepisach prawa. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakłada na miasta i gminy obowiązek dostosowania się do nich. W związku z tym, obecne "Studium...", uchwalone przez radę miasta w lipcu 2023 roku, straci moc, ustępując miejsca nowemu dokumentowi - Planowi ogólnemu. 

Zanim projekt uchwały o Planie ogólnym trafił na sesję rady miasta, Miejska Pracownia Urbanistyczna przeprowadziła wiele analiz i przygotowań. Aktualne Studium, które wyznacza kierunki zagospodarowania, również powstało na bazie licznych analiz, badań i koncepcji, a przede wszystkim przy bardzo aktywnym udziale mieszkańców.

Plan ogólny to cyfrowy dokument planistyczny, który ma ułatwić realizację skutecznej polityki przestrzennej miasta. Będzie obejmował cały obszar Poznania, oprócz tzw. zamkniętych terenów wojskowych. Zostaną w nim zawarte najważniejsze wytyczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego miasta. To m.in. strefy planistyczne oraz podstawowe parametry zabudowy - takie jak powierzchnia biologicznie czynna, powierzchnia i wysokość zabudowy oraz jej nadziemna intensywność. W ramach tego dokumentu również możliwe będzie wyznaczenie dodatkowych elementów, takich jak obszary uzupełniania zabudowy, tereny zabudowy śródmiejskiej czy gminne standardy dostępności społecznej. 

Ustalenia zawarte w Planie ogólnym będą stanowiły podstawę dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Z ustaleniami nowego dokumentu będą musiały być zgodne także tzw. decyzje o warunkach zabudowy, czy decyzje lokalizacji inwestycji celu publicznego. Plan ogólny - w odróżnieniu od "Studium...", które jest dokumentem kierunkowym - będzie aktem prawa miejscowego. Dokument ten ma zapewnić większą precyzję i zgodność realizowanych projektów z długoterminową wizją rozwoju Poznania.

Ważny jest Państwa udział w tworzeniu tego dokumentu!

Konsultacje społeczne projektu Planu ogólnego dla miasta Poznania zaczną się 18 września i potrwają do 31 października 2024 r.

W dniu 23 września 2024 o godz. 17.00  odbędzie się spotkanie konsultacyjne w formie zdalnej, przy pomocy aplikacji ZOOM, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy i wszyscy zainteresowani.

Spotkanie będzie dostępne pod adresem:

https://poznan-pl.zoom.us/j/96406919278?pwd=UXz3JLPUngtBrWkDPyrLyagL3XVBuk.1

Identyfikator spotkania: 964 0691 9278

Kod dostępu: 889701

Prosimy o dołączenie do spotkania na kilka minut przed godziną rozpoczęcia.

Spotkania konsultacyjne z przedstawicielami jednostek pomocniczych miasta Poznania - osiedi oraz organizacjami pozarządowymi  planowane są w następujących terminach:

- 26 września 2024 r.,

- 30 września 2024 r.,

- 3 października 2024 r.

- 7 października 2024 r.

w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

WAŻNE!!!

Swoje opinie i sugestie dotyczące projektu Planu ogólnego można przesyłać:

  • pocztą elektroniczną na adres: mpu@poznan.mpu.pl,
  • pocztą tradycyjną na adres: Miejska Pracownia Urbanistyczna, ul. za Bramką 1, 61-842 Poznań,
  • dostarczyć do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej,ul. za Bramką 1, 61-842 Poznań

tylko na dedykowanym formularzu pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego w terminie konsultacji.

Materiały informacyjne dotyczące projektu Planu Ogólnego miasta Poznania opublikowane zostaną poniżej w dniu 18 września 2024 r. Pojawią się również z dniem rozpoczęcia konsultacji społecznych na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Już teraz zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w tak ważnych konsultacjach!

UMP