- Kolejna firma wprowadza do Poznania nowoczesne rozwiązania świetnie funkcjonujące w innych miastach europejskich. Jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które będą miały takie hulajnogi i to od razu ich konkretną liczbę, 200 sztuk - mówił Jacek Jaśkowiak,  prezydent Miasta Poznania. W ramach łączenia różnych form transportu, przy krótkich dystansach do kilku kilometrów, jest to z pewnością ekologiczna alternatywa dla samochodu zajmująca przede wszystkim niewiele miejsca. Korzyścią jest z pewnością to, że nie trzeba ich oddawać na stacjach. Jestem przekonany też, że firmy się w to włączą. Łatwiej jest wydzielić miejsce na parkingu firmowych na dziesięć hulajnóg zmieści niż tyle samo dla samochodów.

Początkowo na ulice Poznania trafi kilkaset hulajnóg firmy Lime. Liczba pojazdów będzie stopniowo zwiększana w zależności od zapotrzebowania użytkowników i zainteresowania mieszkańców.

- Bardzo cieszymy się, że udało się nam uruchomić naszą platformę w Poznaniu oraz z otwartości władz miejskich i mieszkańców na nowe, innowacyjne formy miejskiej mobilności. Wierzymy, że takie rozwiązania, jak te oferowane przez Lime, sprawiają że miasta w których żyjemy są czystsze i bardziej przyjazne - wyjaśnia Marek Łusiak, dyrektor Lime w Europie Środkowo-Wschodniej.

Obecnie polskie prawo zakazuje poruszać się hulajnogami po drogach rowerowych.

- Jest to problem rozwiązań formalno-prawnych, bo najlepszym rozwiązaniem dla tego typu pojazdów byłoby poruszanie się nimi po ścieżkach rowerowych. Prezydent Wrocławia wysłał interpelację do rządu, żeby tę sprawę uregulować od strony formalno-prawnej. Również będę zabiegał o to, żeby z poziomu Związku Miast Polskich, ale także z Unii Metropolii, taki sygnał wyszedł. Na ile PiS potrafi sobie z tego typu sprawami poradzić, będzie testem sprawności zarządczej - dodał Jacek Jaśkowiak.

Jak korzystać?

Najpierw trzeba zainstalować bezpłatną aplikację Lime ze sklepu AppStore i Google Play. Można w niej zlokalizować hulajnogę, sprawdzić poziom naładowania i prognozowany zasięg elektrycznej hulajnogi.

Przejazdy można opłacać na dwa sposoby - albo podpiąć pod usługę kartę płatniczą/ kredytową, z której pobierane będą pieniądze po zakończeniu jazdy, albo doładować nasze konto Lime z góry. Przy doładowaniu za 100 zł dostajemy gratis 5 zł, natomiast przy 250 zł - 15 zł.

Żeby wypożyczyć hulajnogę trzeba ją zlokalizować na mapie w aplikacji, a następnie w przestrzeni miejskiej. Należy kliknąć na przycisk skanowania w dolnej części aplikacji i poszukać kodu QR umieszczonego na kierownicy. Jeśli nie da się go zeskanować, można wpisać go ręcznie. Jeśli jest natomiast zbyt ciemno - skorzystać z latarki. Wypożyczenie kosztuje 2 złote za rozpoczęcie jazdy i 50 groszy za każdą jej minutę.

Aktywowana hulajnoga sygnalizuje swoją gotowość zaświeceniem się czerwonych światełek z tyłu, a  także uruchomieniem prędkościomierza, który pokazuje również stan naładowania akumulatora. Za przyspieszenie odpowiada manetka pod prawą ręką, a hamujemy podobną manetką po lewej stronie kierownicy. Pojazdy wyposażone są też w dzwonek, który oprócz funkcji sygnalizacyjnej na drodze pomaga również w jej zlokalizowaniu. Po skończonej jeździe wystarczy wybrać opcję blokady w aplikacji.

- Hulajnogi Lime nie mają stacji dokujących - wystarczy odblokować wybrane urządzenie stojące na chodniku i można ruszać w drogę. Po zakończonej podróży zostawiamy hulajnogę w dowolnym, bezpiecznym miejscu dla kolejnej osoby. Dzięki temu hulajnoga elektryczna może pomóc w szybszym pokonaniu ostatniego fragmentu podróży do domu lub pracy - tłumaczy Marek Łusiak.

Hulajnogi osiągają maksymalną prędkość 25 kilometrów na godzinę, mają zasięg maksymalnie 35 kilometrów i silnik o mocy 250 Watt.

Ładowanie hulajnóg

Hulajnogi będą dostępne przez cały rok. Dzięki temu, że są zbierane i ładowane, Lime może kontrolować ile urządzeń jest dostępnych w mieście i reagować na przykład w przypadku obfitych opadów śniegu.

Każdej nocy rozładowane hulajnogi Lime będą zbierane z ulic, ładowane, a następnie ponownie rozstawiane w wyznaczonych strefach wczesnym rankiem.

Moża również zostać partnerem Lime, czyli tzw. Juicerem. Szczegóły tego programu można znaleźć na stronie https://web.limebike.com/juicer

Czas na Poznań

Lime przybyło z USA. W europejskich miastach jest od prawie roku. Oferuje m.in. rowery we Frankfurcie, rowery elektryczne w Berlinie i hulajnogi elektryczne krążące po ulicach Paryża i Madrytu. Od października z elektrycznych hulajnóg Lime mogą korzystać już mieszkańcy Wrocławia i Warszawy.

Więcej informacji na temat Lime oraz zasad bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych dostępnych jest na stronie: www.li.me. Polska strona Lime jest obecnie przygotowywana i wkrótce będzie dostępna. Hulajnogi, które zostały zaparkowane w nieprawidłowy sposób można zgłaszać bezpośrednio w aplikacji lub pod numerem 32 224 71 22.

RB/Urząd Miasta Poznania