Podjęta na dzisiejszej sesji uchwała Rady Miasta Poznania wprowadza kilka zmian, które mają zacząć funkcjonować w strefie płatnego parkowania od 1 lutego i od 1 września 2025 roku.

Pierwszą z nich jest wprowadzenie dwóch taryf cenowych za parkowanie. Niższa stawka przeznaczona będzie dla poznaniaków płacących podatki na rzecz Miasta, a wyższa dla pozostałych kierowców. Aby skorzystać z tej możliwości, mieszkaniec Poznania będzie musiał figurować w miejskiej bazie podatników - tzw. ID Poznań i posiadać kartę OK Poznań. Dzięki temu zarówno płatności w parkomatach, jak i poprzez aplikacje mobilne, będą odbywały się ze zniżką. Niższa stawka będzie przysługiwała na jeden numer rejestracyjny pojazdu wpisany do systemu.

Zróżnicowanie cen za parkowanie będzie obowiązywać od 1 września 2025 roku. Również od tego dnia wprowadzone zostaną nowe stawki. Będą one dotyczyć zarówno pojedynczych płatności za postój przy ulicy, jak również opłat za abonamenty jednodniowe i identyfikatory mieszkańca.

Ci, którzy nie będą płacić podatków w Poznaniu ani posiadać karty OK Poznań, za pierwszą godzinę parkowania w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania Centrum (ŚSPP Centrum ) zapłacą 9,5 złotych, za drugą 11, a za trzecią 13. W Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania Jeżyce (ŚSPP Jeżyce) opłaty miałyby wynieść odpowiednio 7,5, 9 i 10 złotych, a w pozostałej strefie (SPP) 5, 6 i 7 złotych.

Zgodnie z propozycją dwutaryfowości poznaniacy płacący tu podatki zapłacą: w ŚSPP Centrum 7,5, 9 i 9,90 złotych za poszczególne godziny, w ŚSPP Jeżyce odpowiednio 5,5, 6,5 i 7,5 złotych, a w pozostałej SPP 4, 4,7 i 5,50 złotych, a więc od złotówki do ponad trzech złotych mniej za godzinę postoju niż pozostali kierowcy.

Nowe stawki obejmą również abonamenty jednodniowe i wyniosą 110 złotych (w ŚSPP Centrum), 80 zł (w SSPP Jeżyce) i 60 zł (w SPP).

Mieszkańcy strefy posiadający identyfikator parkingowy zapłacą za niego od września przyszłego roku 40 złotych za miesiąc za pierwsze auto i 200 złotych za drugi pojazd. Bez zmian pozostają ceny identyfikatorów dla osób z niepełnosprawnością oraz kombatantów Czerwca "56 r. Warto podkreślić, że posiadacze identyfikatorów parkingowych mieszkańca automatycznie będą mogli korzystać z preferencyjnej taryfy dla podatników płacąc za parkowanie przy ulicy.   

Podwyżki dotyczyć będą także wysokości opłaty dodatkowej nakładanej na kierowców, którzy nie zapłacą za postój w strefie. Ta zmiana wejdzie w życie wcześniej, bo już od 1 lutego przyszłego roku. Opłatę dodatkową w wysokości 200 złotych trzeba będzie zapłacić w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania lub w wysokości 350 złotych, po tym terminie. 

Od 1 lutego zmianie ulegną także godziny funkcjonowania Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania Centrum i Jeżyce w soboty. Z przeprowadzonych badań napełnienia jeżyckich i staromiejskich ulic jasno wynika, że jest problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego w soboty po godzinie 18.00. Usługowo-handlowy charakter tych ulic przyciąga w weekendy wiele osób, co przekłada się na brak wolnych miejsc postojowych po godzinach funkcjonowania strefy. Wydłużenie funkcjonowania śródmiejski strefy Centrum i Jeżyce do godziny 20.00 w soboty powinno poprawić sytuację. Niedziele pozostaną nadal bez opłat.

Zmiany w wysokości opłat za parkowanie są ściśle powiązane ze zmianą cen biletów komunikacji zbiorowej organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego. Warto podkreślić, że ceny w poznańskiej strefie płatnego postoju nie były korygowane od 2020 roku, mimo inflacji i wzrostu cen.