Nowe nasadzenia były przeprowadzone wiosną i jesienią minionego roku we wszystkich częściach Poznania Przy wyborze lokalizacji branych było pod uwagę kilka czynników, takich jak: warunki terenowe (m.in. sieci infrastruktury podziemnej), konieczność nasadzeń rekompensacyjnych, czy też głos lokalnej społeczności. Podobnie było z wyborem gatunków. Sadzone są takie gatunki i odmiany, które dobrze radzą sobie w trudnych warunkach pasa drogowego i jednocześnie komponują się z już istniejącą zielenią.
Nowe drzewa zyskały m.in. ulice: Międzymoście, Kasprzaka, Energetyczna, Wrzesińska, Milczańska, Kanałowa, Szczepankowo, Dąbrowskiego, Listopadowa, Promienista, Warszawska, Iłłakowiczówny, Słoneczna, Modlibowskiej, Owsiana, Rybaki, Marszałkowska, Karmelicka, Rolna, Małeckiego, Jarochowskiego, Poplińskich, Śródka, Matyi, Marii Magdaleny, Grobla.
Wśród posadzonych gatunków można wymienić: klon polny, jesion, dąb czerwony, lipę, wiśnię piłkowaną, kasztanowiec zwyczajny, platan wschodni czy platan klonolistny.
W pasach drogowych zasadzonych zostało również ponad 7 tysięcy krzewów: ogniki, tawuły, juki karolińskie, śnieguliczki, porzeczki. Są też róże okrywowe, lilaki i hortensje. Niska zieleń jest znakomitym dopełnieniem drzew przy ulicach. Dobrze zaprojektowana, na skwerach i przyulicznych pasach zieleni, potrafi cieszyć oko przechodniów przez większą część roku.
Nowa zieleń objęte jest kilkuletnią, intensywną pielęgnacją polegającą m.in. na podlewaniu, co w warunkach poznańskich jest nieodzowne z uwagi na deficyt opadów atmosferycznych.
Warto podkreślić, że drzewa i niska zieleń w mieście, to nie tylko większa estetyka przestrzeni, to również lepszy mikroklimat, który pozytywnie wpływa na życie mieszkańców. Zieleń pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen, oczyszcza powietrze z pyłów i gazów. Nie bez znaczenia jest także retencja wód, przy coraz częstszych gwałtownych opadach i burzach oraz obniżanie temperatury na ulicach podczas letnich upałów.
Zieleń szczególnie cenna jest w śródmiejskiej, gęstej zabudowie. Takie nasadzenia miały miejsce w minionym roku m.in. na ulicach Mostowej, Poznańskiej, Jeżyckiej, Szpitalnej, Mylnej, Staszica, Żmudzkiej, Krynickiej. Zazieleniane były tzw. martwe przestrzenie, czyli takie, z których nie korzystali ani piesi, ani kierowcy, czy rowerzyści. W wyborze lokalizacji ściśle współpracowaliśmy z lokalnymi radami osiedli.
Trzeba zaznaczyć, że ZDM, swymi działaniami związanymi z rewaloryzacją zieleni, daje przykład dbałości o jakość przestrzeni. Przykład ten często motywuje sąsiadów pasa drogowego do poprawy swego otoczeni, a to pozytywnie wpływa na estetykę danej ulicy.