Czy jesień można nazwać zieloną porą roku? Jeżeli wziąć pod uwagę liczbę roślin, które w tym czasie pojawiły się na ulicach Poznania, to takie stwierdzenie będzie całkowicie prawdziwe. To właśnie jesienią prowadzona jest większość prac związanych z nasadzeniami drzew i krzewów. Powstają też liczne skwery i miejsca zieleni w pasie drogowym. W tym roku Zarząd Dróg Miejskich przeznaczył środki na posadzenie blisko 800 drzew.
Sadzenie drzew w przestrzeni miejskiej nie jest zadaniem prostym. Gęsta zabudowa, wąskie pasy drogowe i wszelkiego rodzaju infrastruktura podziemna sprawiają, że znalezienie miejsca, w którym drzewo będzie miało optymalne warunki do wzrostu bywa niezwykle trudne. Ponadto projektując nasadzenia zieleni należy brać pod uwagę planowane inwestycje. Pomimo to, każdego roku zieleni na ulicach Poznania przybywa. Pojawia się ona w ramach rekompensat wymaganych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Urząd Miasta Poznania. Drzewa zstępują te, które wcześniej zostały usunięte z pasów drogowych ze względu na stwarzane zagrożenie, są nasadzane na wniosek mieszkańców i rad osiedli. Dąży się, aby nasadzenia kompensacyjne były prowadzone tam, skąd usunięto drzewa albo jak najbliżej tych miejsc. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Każdy z projektowanych gatunków musi być również dopasowany do charakteru zabudowy i występujących obiektów naziemnych.
Tegoroczna jesień była okresem intensywnych prac związanych z zakładaniem zieleni, prowadzonych przez ZDM. Same tylko nasadzenia drzew zostały wykonane lub zaplanowane w kilkuset lokalizacjach na terenie miasta. Część z nich, jak na przykład posadzenie 160 drzew pomiędzy rondami Starołęka i Żegrze została już przygotowana ale zostanie zrealizowana na początku 2020 roku. Wśród miejsc, w których wiosną oczy mieszkańców będzie cieszyć widok młodych drzew można wymienić między innymi skrzyżowanie al. Niepodległości i ul. Armii Poznań, gdzie posadzono 31 lip drobnolistnych, ul. Stachury z 77 dębami czerwonymi, ozdobnymi gruszami i jabłoniami, czy też rejon ul. Nawrota, gdzie pojawiło się blisko 40 klonów, grabów, jarzębów i czeremchy. Przy ul. Dmowskiego posadzono 20 klonów, a przy ul. Wieruszowskiej prawie 30 klonów i jesionów. Oprócz tych gatunków na terenie miasta pojawiają się takie gatunki drzew jak ambrowiec balsamiczny, jarząb mączny, sosna czarna czy też lipa srebrzysta i leszczyna turecka. To wciąż tylko skromna reprezentacja przyulicznej flory, pokazująca jak różnorodną zieleń można spotkać na poznańskich drogach.
Oprócz nasadzeń drzew ZDM przeprowadził szereg prac związanych z zagospodarowaniem zielenią pasów drogowych. Wśród zadań tego rodzaju warto wskazać powstanie parków kieszonkowych przy skrzyżowaniu ul. Janickiego i Dąbrowskiego oraz na ul. Kolejowej, pomiędzy ul. Hetmańską i Potockiej, skwer przy ul. Ściegiennego, czy też uporządkowanie zieleni na ul. Szeherezady.
Łączny budżet przeznaczony przez ZDM na założenie i pielęgnację zieleni w 2019 roku wyniósł 10 milionów złotych.