O wprowadzenie nowych rozwiązań, a zarazem dostosowania parkowania do wymogów prawa wnioskowała między innymi policja i lokalna rada osiedla, a stosowny projekt został przygotowany przez Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Zgodnie z przygotowanymi zmianami parkowanie zostanie częściowo przesunięte z chodnika na jezdnie. Dzięki temu piesi zyskają możliwość bardziej swobodnego korzystania z chodnika (teraz bardzo często jest on zastawiany przez parkujące pojazdy), natomiast szerokość jezdni (siedem metrów) pozwala na wygospodarowanie na niej miejsca i wprowadzenie tam (częściowego) parkowania równoległego przy jednoczesnym zachowaniu dwóch pasów jazdy.

Prace miały zakończyć się późną wiosną, jednak wpłynęły uwagi do proponowanej organizacji ruchu. Związane były głównie z tym, że mieszkańcy pobliskich budynków chcieli mieć zapewnioną jeszcze lepszą widoczność przy wyjeżdżaniu z posesji.

Alternatywą dla wprowadzanego rozwiązania był zakaz zatrzymywania się (i parkowania) na wspomnianym odcinku ul. Hetmańskiej. Jednak to by znacznie ograniczyło liczbę miejsc postojowych. Przypominamy także, że od października ta część ulicy znajdzie się w Strefie Płatnego Parkowania.

W związku z prowadzonymi pracami kierowcy, rowerzyści i piesi muszą liczyć się z wygrodzeniami (kierujący także z zakazem zatrzymywania się) 8 i 9 lipca, gdy likwidowane będzie stare oznakowanie poziome oraz 11 – 13 lipca na czas malowania nowego (terminy mogą ulec nieznacznej korekcie w zależności od pogody).