Ulica Brandstaettera jest wyjątkowa. Ma około 170 metrów długości i mieszczą się przy niej aż dwie szkoły podstawowe. Uczy się w nich prawie 900 dzieci, z czego większość zaczyna lekcje od godz. 8:00. Szkoła Podstawowa nr 38 jest placówką rejonową i chodzą do niej w większości dzieci mieszkające w najbliższej okolicy. Do SP83, czyli Łejerów, jako szkoły prowadzący eksperyment edukacyjny uczęszczają uczniowie z całego Poznania i okolic.

Tuż przed godziną 8 w dni powszednie jest to jedna z najbardziej zatłoczonych ulic w Poznaniu. Jest ona jednokierunkowa i przy wjeździe od strony ul. Za Cytadelą stoją znaki z zakazem zatrzymywania się (z wyjątkiem zatok) i postoju. Sporo rodziców zawozi jednak dzieci pod same drzwi szkół, co z kolei powoduje, że kolejne samochody muszą się zatrzymywać za nimi. Stwarza to ogromne zagrożenie dla tych uczniów, którzy pieszo, rowerami, czy hulajnogami udają się na lekcje. Muszą oni lawirować pomiędzy manewrującymi samochodami. W każdej chwili może dojść do potrącenia. Samochody zatrzymujące się przy SP83 blokują ruch aut, a z kolei przy SP38 stają na kontraruchu dla rowerów.

Dlatego, pilotażowo, wprowadzony zostanie 15 minutowy zakaz ruchu na ul. Brandstaettera. Obowiązywać ma on od godziny 7:45 do 8:00 w dni nauki szkolnej. Nie dotyczyć będzie jedynie jadących rowerami i mieszkańców dwóch posesji zlokalizowanych bliżej ul. Winogrady. W pierwszych dniach obowiązywania nowej organizacji ruchu na ul. Brandstaettera od strony ul. Za Cytadelą ustawiane będą biało-czerwone barierki blokujące wjazd. Dodatkowo na miejscu będzie obecna Straż Miejska. Przy ul. Za Cytadelą stanęło już oznakowanie informujące o czasowym zakazie skrętu, które zacznie obowiązywać od 1 października.

W poprawę bezpieczeństwa uczniów zaangażowanie są również dyrekcje szkół oraz rady rodziców. Od roku znały one plany Miasta nad zwiększeniem bezpieczeństwa w tej okolicy. Przygotowując wprowadzenie zmian w organizacji ruchu Miejski Inżynier Ruchu oraz Zarząd Dróg Miejskich wprowadzili, na prośbę dyrekcji i rodziców obu szkół, udogodnienia mające zapewnić bezpieczną drogę do szkoły dzieciom wysiadającym z aut przy ul. Za Cytadelą. Wzdłuż płotu szkoły Łejery powstała utwardzony ścieżka z wylotami przez trawnik, przy których rodzic może zatrzymać samochód, a dziecko wyjść z niego bez przechodzenia przez jezdnię. Z kolei na wysokości SP38, po stronie miejsc parkingowych przy Cytadeli, powstała utwardzona ścieżka prowadząca do przejścia dla pieszych. Tuż za nim, miejsce kiedyś wydeptane, również jest utwardzone i mogą po nim przejeżdżać hulajnogi. Na ul. Za Cytadelą powstały również progi zwalniające. Od skrzyżowania do wejść na teren szkół jest ok 50-70 metrów chodnikami po obu stronach ul. Brandstaettera.

Bezpieczniej przy szkołach

Sukcesywnie zmieniana jest organizacja ruchu przy kolejnych szkołach w Poznaniu. Tak by uczniowie mogli jak najbezpieczniej dotrzeć na lekcje, czy też zajęcia dodatkowe. W ostatnim czasie w ramach "Bezpiecznej drogi do szkoły" zmieniła się organizacja ruchu przy placówkach przy ulicach: Chociszewskiego, Golęcińskiej, Pięknej, Rawickiej, Sarmackiej, Tarnowskiej, Trybunalskiej, Umultowskiej i wspomnianej ulicy Brandstaettera.

W Poznaniu jest już szkoła, przed którą nie czasowo, ale na stałe, zamknięto ulicę. To SP58 przy ul. Ławica 3, gdzie wprowadzono takie rozwiązanie. Rodzice cenią sobie takie rozwiązanie ze względu na bezpieczeństwo dzieci. 

Pomysł czasowego zamknięcia ulicy przy szkole jest nowością w Polsce. Sprawdził się m.in. przy szkołach w Wiedniu, gdzie wprowadzono takie rozwiązanie dwa lata temu.

RB -UMP