Od kilku tygodni w centrum miasta trwają prace związane z wymianą starych, ponad dwudziestoletnich urządzeń do poboru opłat w strefie płatnego parkowania. Po wyznaczeniu lokalizacji i wykonaniu fundametów rozpoczął się montaż urządzeń.

Nowoczesne parkomaty ustawiane są na Starym Mieście, Ostrowie Tumskim, Zagórzu, Śródce, Piotrowie, Berdychowie i św. Rocha - łącznie 200 sztuk. Czym różnią się od dotychczasowych? Po pierwsze wyposażone są w wygodny ekran dotykowy, który ułatwi wykonanie wszystkich operacji. Po drugie dadzą kierowcom możliwość płatności kartą i Blikiem. Tylko w wybranych można będzie nadal płacić także gotówką.

- Dane dotyczące sposobu wnoszenia opłat za parkowanie w strefie pokazują wyraźnie przewagę form bezgotówkowych nad płatnościami bilonem. Ponad 70 procent płatności dokonywanych jest za pomocą aplikacji mobilnych - mówi Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. - Dlatego na dwieście nowych urządzeń, w których będziemy mogli zapłacić kartą i Blikiem, tylko czterdzieści będzie umożliwiało płatność również bilonem - dodaje.

Warto podkreślić, że parkomaty z płatnością gotówką zostaną zamontowane w miejscach gdzie jest duża rotacja parkujących pojazdów i wielu okazjonalnych przyjezdnych, a więc przy szpitalach, urzędach i innych instytucjach publicznych.

Kolejną zmianą będzie konieczność podania numeru rejestracyjnego pojazdu przy płaceniu za postój, tak jak ma to miejsce na Wildzie i Łazarzu. Dzięki temu kierowcy nie będą musieli drukować biletu parkingowego - płatność wraz z numerem rejestracyjnym będzie zarejestrowana w systemie i dostępna dla kontrolerów ZDM. Kierowca będzie miał możliwość uzyskania biletu w postaci elektronicznej, jeśli podczas dokonywania opłaty wpisze swój adres email. Możliwość wydrukowania biletu będzie tylko w parkomatach gotówkowych.

Urządzenia będą oferować też zupełnie nową funkcję - start-stop, dającą możliwość zapłacenia za rzeczywisty czas parkowania. Aby z niej skorzystać trzeba będzie użyć karty płatniczej. Parkomat zapamięta kartę, którą dokona się płatności i połączy ją z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu będzie można zakończyć wcześniej naliczanie opłaty za postój.

Montaż nowych urządzeń powinien zakończyć się do końca maja. Potem rozpoczną się formalne odbiory i testy. Uruchomienie nowych parkomatów planowane jest 1 lipca. Do tego czasu będą wyłączone i zasłonięte.