Skrzyżowanie ul. Głogowskiej z północnym wlotem ul. Zachodniej jest obecnie wyposażone w sygnalizację świetlną kierującą ruchem przechodniów pokonujących dwa przejścia dla pieszych, w tym jedno obejmujące torowisko tramwajowe, oraz ruchem aut jadących w obu kierunkach ul. Głogowską i wjeżdżających na nią w obu kierunkach z ul. Zachodniej. To wielokrotnie złożone zdanie w pełni odzwierciedla sytuację, która panuje w tym miejscu. Jedna z najbardziej ruchliwych miejskich arterii, uczęszczany przystanek tramwajowy, a do tego tysiące podróżnych, pasażerów i kierowców korzystających każdego dnia z tego komunikacyjnego węzła. Wszystko to sprawia, że rozpoczynająca się wkrótce modernizacja sygnalizacji świetlnej będzie jednym z najważniejszych zadań tego rodzaju zrealizowanych przez ZDM w tym roku.

Zakres remontu, który rozpocznie się w drugiej połowie czerwca obejmuje modernizację zarówno urządzeń zainstalowanych na przejściu dla pieszych przez ul. Głogowską i torowisko na przystanku tramwajowym, jak również sygnalizatory dla pieszych i aut na skrzyżowaniu ul. Głogowskiej i Zachodniej. Wymienione będą słupy i wysięgniki, powstanie całkowicie nowa instalacja, a sygnalizatory zostaną wyposażone w urządzenia akustyczne oraz system detekcji pieszych oparty na kamerach termowizyjnych. Ten ostatni będzie dostosowywał cykl świateł do natężenia ruchu pieszych – gdy na azylach zgromadzi się wiele osób, sterownik szybciej zapali dla nich światło zielone. Całkowity koszt remontu wyniesie ponad 1 milion złotych.

Aby ograniczyć utrudnienia związane z modernizacją sygnalizacji świetlnej w rejonie Dworca Zachodniego, prace zostały zaplanowane na okres wakacji. O zmianach w organizacji ruchu będziemy informować na naszej stronie internetowej i fanpage’u na Facebooku.