Nowe drzewa są już posadzone między innymi na Szczepankowie. To m.in. klony czerwone, lipy i magnolie japońskie. W tym tygodniu prace przy nasadzeniach odbywają się na ul. Jasielskiej. Tam przechodnie i mieszkańcy będą mogli podziwiać glediczje, jesiony, czy też klony.

Łącznie tej jesieni posadzimy około 530 drzew w pasach drogowych. To gdzie i jakie uzależnione jest od różnych czynników. Wśród nich można wymienić: warunki terenowe, gruntowe (lokalizacja sieci infrastruktury podziemnej), konieczność nasadzeń rekompensacyjnych, czy też głos mieszkańców i lokalnych rad osiedli.

Drzewa pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale przede wszystkim pomagają przezwyciężać niekorzystne skutki zmian klimatycznych. Pozytywnie wpływają na mikroklimat ulic, w upalne dni, których jest coraz więcej, obniżają temperaturę na jezdni i chodnikach, dają cień przechodniom. 

Dzięki niezabrukowanym przestrzeniom wokół drzew poprawia się także retencja wód. To bardzo ważne, bo coraz częściej Poznań nawiedzają ulewne opady. Zmniejsza się ryzyko podtopień, gdyż deszczówka dostaje się do gleby.

Drzewa zmniejszają także ilość pyłów i gazów w powietrzu. No i co ważne zwiększają natlenienie, redukując jednocześnie poziom dwutlenku węgla w powietrzu, którym oddychamy.

Gdzie w tym roku przybędzie jeszcze drzew? Na ul. Małeckiego, obok niskiej roślinności, pojawią się również wiązy. Na ulicach Załęże i Księżycowej zasadzimy między innymi różne odmiany platanów.  Na ul. Łozowej będą rosły klony, lipy, wiązowce i robinie. Na Czajczej graby, a na ul. Rolnej platan klonolistny. Na Grunwaldzie (ulice Słoneczna, Rycerska, Grunwaldzka i Grochowska) przeważać będą klony w różnych odmianach. Na ul. Botanicznej i ul. Głuszyna rosnąć będą wiśnie kwitnące na różowo. Z drugiej strony Warty zaplanowane jest posadzenie platanów klonolistnych na ul. Pawiej, czy jesionów wyniosłych na ul. Milczańskiej. Nasadzenie zaplanowane są na terenie całego miasta, na ponad 40 ulicach.

Sadzenia zaplanowane są głównie na listopad. To okres bezlistny, a drzewa są w stanie uśpienia. Nowe drzewa objęte zostaną pielęgnacją. Wiosną, gdy rozpocznie się sezon wegetacyjny będzie można już podziwiać efekty trwających obecnie prac.

Drzewa na przzyczepie samochodowej przygotowane do sadzenia