W zeszłym roku uczestnicy akcji przejechali rekordowe 7 milionów kilometrów. Do 21 maja można było wziąć udział w oficjalnym treningu - cykliści dla stolicy Wielkopolski wykręcili podczas niego ponad 77 tys. kilometrów zajmując 10. miejsce spośród 56 miast.

Akcja ma motywować mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Zasady są proste - rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast "kręci kilometry". 

Plakat z rowerzystą zachęcający do udziału w akcji

Aplikacja działa na terenie całego świata. Zlicza przejechane kilometry, na podstawie których wyłonieni zostaną zwycięzcy rywalizacji. Bez względu na to, w jakim miejscu na aktualnie się znajdujemy, możemy zbierać cenne punkty dla wybranych przez nas miasta i drużyny. Aplikacja daje także dostęp do historii treningów, informacji o spalonych kaloriach czy prognozy pogody. Co więcej, pozwala na zbieranie specjalnych odznak oraz korzystanie ze zniżek u partnerów akcji. Natomiast poszczególne miejscowości mogą dzięki niej tworzyć gry miejskie dla mieszkańców oraz informować o lokalnych wydarzeniach.

Wśród innych funkcji aplikacji wymienić można tracker znajomych, dostęp do dodatkowych statystyk czy możliwość kontynuacji przerwanych treningów. Ma również wersję anglojęzyczną oraz możliwość importu treningów z urządzeń Garmin.

Link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się w sklepie Play, a dla systemu IOS znajduje się w sklepie Apple.

Szczegóły dotyczące rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski można znaleźć na stronie organizatora.

Rywalizacja i nagrody

Od 1 do 30 czerwca toczyć się będzie zasadnicza część konkursu. W tym roku do zabawy przystąpiło 56 miast. To z nich, które wygra rywalizację otrzyma przechodni "Puchar Rowerowej Stolicy Polski". W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta. W zeszłym roku dokonała tego Nowa Sól, która w 2022 r. nie będzie już rywalizować.

Rusynek koszulki, którą mogą otrzymać uczestnicy

Oprócz rywalizacji ogólnopolskiej, gdzie nagrodzone zostaną zarówno miasta, jak i indywidualni cykliści, wyróżnienia czekają również dla tych, którzy będą kręcić kilometry dla Poznania. 20 najlepszych kobiet i 20 najlepszych mężczyzn dostanie nagrody rzeczowe - karty upominkowe do sklepu sportowego oraz koszulki z logo akcji. W porównaniu z zeszłym rokiem zdecydowano się podwoić liczbę wyróżnionych bonami. Upominki w postaci specjalnych koszulek z logo akcji dostaną zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy zostaną sklasyfikowani na miejscach 21-100. Dodatkowo po sto najlepszych kobiet i mężczyzn będzie mogło wziąć udział w losowaniu nagród rzeczowych w postaci akcesoriów rowerowych. Regulamin dostępny jest na stronie poznan.pl w zakładce Mobilny Poznań.

RB-UMP