Obecnie na terenie miasta działa 320 sygnalizacji świetlnych. Ich funkcjonowanie jest sukcesywnie korygowane, aby jak najlepiej usprawniać ruch na poznańskich ulicach. Niemal wszystkie sygnalizacje w mieście, z wyjątkiem dwóch, pracują w systemie akomodacyjnym. Oznacza to, że czas wyświetlania światła zielonego i czerwonego zależy do bieżącego natężenia ruchu na skrzyżowaniu.

Trwają prace nad uruchomieniem dwóch nowych sygnalizacji. Pierwsza instalowana jest u zbiegu ul. Zamenhofa i ul. Obrzyca. Sygnalizatory zostaną ustawione na wszystkich czterech wlotach skrzyżowania, a ich działanie będzie zsynchronizowane z tymi już istniejącymi na przejściu dla pieszych przez ul. Zamenhofa przy przystanku tramwajowym „Os. Piastowskie”. W tym miejscu dochodziło w przeszłości do kolizji i wypadków z udziałem samochodów i tramwajów, dlatego głównym celem powstania sygnalizacji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu. Zadanie realizowane jest przy poparciu rady osiedla Rataje.

Sygnalizacja powstanie również na skrzyżowaniu ul. Kasprzaka i ul. Chociszewskiego. Tutaj również miało miejsce wiele niebezpiecznych sytuacji, na które we wniosku o budowę sygnalizacji zwracała uwagę rada osiedla Św. Łazarz.

Nowe sygnalizacje wyposażone będą w system łączności radiowej z pojazdami komunikacji miejskiej, dzięki czemu zyskają one priorytet przy przejazdach przez skrzyżowania. Sterowniki sygnalizatorów będą informowane o zbliżających się pojazdach i dostosują cykl zapalania światła zielonego i czerwonego w taki sposób, aby tramwaje lub autobusy szybciej dojechały do skrzyżowania i sprawniej je pokonały. Sygnalizatory zostaną również wyposażone w naprowadzanie akustyczne, ułatwiające pokonanie przejść dla pieszych osobom niewidomym i niedowidzącym.

Zakończenie budowy sygnalizacji na Ratajach planowany jest na koniec wakacji. Prace na Łazarzu powinny dobiec końca na przełomie września i października. W trakcie prac nie przewiduje się dużych utrudnień w ruchu.