W związku z tym kierowcy posiadający środki na karcie PEKA w ramach tPortmonetki mogą je wykorzystać do końca tego roku opłacając postój w strefie lub udać się do jednego z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań (https://www.ztm.poznan.pl/pl/kontakt/punkty-obslugi-klienta/), aby uzyskać zwrot niewykorzystanych środków (zwrotu dokonuje się w gotówce, za pobraniem opłaty manipulacyjnej w wysokości 10 zł). Można również wykorzystać zgromadzone środki na opłacenie przejazdów komunikacją publiczną na terenie Poznania i gmin ościennych.

Powodem tej decyzji jest planowana na 2024 rok wymiana parkomatów na Starym Mieście, Śródce i Politechnice. Stare urządzenia, zastąpione będą przez 200 nowoczesnych parkomatów oferujących płatności za pomocą kart zbliżeniowych i płatności mobilnej Blik, co ułatwi korzystanie ze strefy.

Obecnie tylko 30 procent urządzeń w Poznaniu jest dostosowanych do płatności przy pomocy karty PEKA. Parkomaty takie znajdują się na Starym Mieście oraz na Jeżycach. Zainteresowanie tego typu płatnością jest jednak znikome – stanowią one tylko 1 procent wszystkich dokonywanych przez kierowców transakcji, co pokazuje wyraźnie, że kierowcy preferują inne metody płatności za parkowanie. Dlatego też tylko do końca grudnia tego roku będzie można płacić w parkomatach kartami PEKA.

 

z lewej strony chodnik, wzdłuż zaparkowane samochody, z prawej kierowca przy parkomacie, na drugim planie tramwaj