Właściciele restauracji i pubów mają zgodę na wystawianie stolików i krzeseł przed swoimi lokalami na ściśle określonej powierzchni ulicy, za którą płacą comiesięczną opłatę (za zajęcie pasa drogowego). Niestety nierzadko zdarzało się, że ogródki gastronomiczne zajmowały większą przestrzeń i utrudniały poruszanie się pieszym czy przejazd pojazdów różnych służb.

Dlatego też na ich wniosek wprowadzono na ul. Wrocławskiej kilka zmian. Po pierwsze ogródki zostały dosunięte do elewacji budynków, tak by pozostawić jak najwięcej wolnego miejsca w środkowej części ulicy do swobodnego ruchu. Po drugie szerokość ogródków została uzależniona od lokalizacji. I tak ogródki położone w pierwszej części ulicy tj. od ul. Podgórnej do ul. Gołębiej mogą zajmować przestrzeń na chodniku, od elewacji kamienic do krawężnika, a także maksymalnie metr jezdni. W dalszej części, tj. od ul. Gołębiej w stronę Starego Rynku stoliki i krzesła mogą zajmować tylko powierzchnię chodnika - od elewacji budynku do krawężnika.     

Aby powyższe zmiany były czytelne w nawierzchni jezdni ul. Wrocławskiej zamontowane zostały metalowe ćwieki, które wyznaczają wizualną granice lokalizacji ogródków gastronomicznych (na odcinku od ul. Podgórnej do Gołębiej). Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać porządek i zapewnić dostępność przestrzeni. Strażnicy miejscy i inspektorzy ZDM nie będą mieli wątpliwości, czy stoliki zajmują właściwą powierzchnię, zgodną z wydanym zezwoleniem.