Na obu ulicach zmiany wprowadzane będą na odcinkach pomiędzy ulicami Grunwaldzką a Grochowską. Najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej.

Na ul. Promienistej, zamiast odcinkowych ograniczeń prędkości do 30 km/h, wprowadzone będzie strefowe rozwiązanie z takim limitem. Parkowanie będzie dopuszczone na jezdni, wybudowany ma zostać także próg spowalniający. Dzięki takim rozwiązaniom ukrócone będą zapędy niektórych kierowców do zbyt szybkiej jazdy. Zwiększy się bezpieczeństwo na ulicy, a także komfort mieszkania, czy też przechodzenia przez jezdnię.

Ulica na której mijają się rowerzysta i samochody

Jak wyjaśnia Miejski Inżynier Ruchu zmiany na ul. Słonecznej wprowadzone będą na podstawie wniosków rady osiedla. Celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na tej ulicy. Dlatego, zgodnie z przygotowanym i zatwierdzonym przez MIR projektem ulica Słoneczna będzie jednokierunkowa dla pojazdów mechanicznych od ul. Grunwaldzkiej do ul. Grochowskiej, przy czym dwukierunkowa zostanie dla rowerów. Obecnie i tak, przy parkujących na jezdni samochodach, bardzo często trudno jest wyminąć się pojazdom jadącym z przeciwnych stron. Podobnie jak na pobliskiej ulicy Promienistej prędkość zostanie ograniczona do 30 km/h.

W ostatnich latach, policji zgłaszane były średnio raz na miesiąc wypadki i kolizje na ul. Słonecznej. Najczęściej były to zderzenie boczne pojazdów, czyli takie do których dochodzi głównie podczas wymijania się samochodów. Niestety na wspomnianym odcinku ul. Promienistej statystyki są jeszcze gorsze.

Dzięki zaplanowanym zmianom – przede wszystkim ma zmniejszyć się prędkość jadących samochodów (wielu z kierowców miało mieć za nic obowiązujące przepisy). To ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Większy ma być także komfort życia w tym rejonie.

Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowy na wprowadzanie zmian. Prace mogą potrwać do późnej wiosny, uzależnione są w głównej mierze od warunków pogodowych. 

Wprowadzenie nowej organizacji ruchu finansowane będzie ze środków, które do swojej dyspozycji ma Rada Osiedla Grunwald Południe. Kosztować ma odpowiednio 53 (ul. Promienista) i 91 tysięcy złotych (ul. Słoneczna).