Najlepsze wyniki w stawce należą do zawodniczek i zawodników z Afryki. Za faworytkę można uważać Kenijkę Shamilę Tekaa Kipsiror, która zwyciężyła w ubiegłorocznym półmaratonie w Gandawie. Wśród panów ciekawie może wyglądać rywalizacja Yigrema Demelasha z Etiopii z Erytrejczykiem Yohanesem Ghebregergisem, mającym na swoim koncie starty w największych imprezach na świecie (maratony w Londynie, Berlinie i Tokio), w których mieścił się w pierwszej ósemce.

Elita 16. PKO Poznań Półmaratonu prezentuje się następująco:

Mężczyźni

 • Yigrem Demelash (ETH) PB: 59:19
 • Yohanes Ghebregergis (ERI) PB: 1:00:16
 • Abraham Akopesha (KEN) PB: 1:00:25
 • Ahmed El Jaddar (MAR) PB: 1:00:40
 • Berihun Yerga (ETH) PB: 1:00:55
 • Elvus Tabarach (KEN) PB: 1:01:08

Kobiety

 • Shamilah Tekaa Kipsiror (KEN) PB: 01:07:53
 • Nancy Jepleting (KEN) PB: 1:10:03
 • Nancy Chepleting Meli (KEN) PB: 1:09:44
 • Meskerem Moges (ETH) PB: 1:10:51
 • Maryna Nemchenko (UKR) PB: 1:11:13

- Bardzo nas cieszy fakt, że poznański półmaraton jest jednym z najszybszych w Polsce i tej części Europy. Dla nas również bardzo ważne jest coraz liczniejsze grono startujących. Mam nadzieję, że w niedzielę dopiszą także wspaniali poznańscy kibice, których chwalą nie tylko miejscowi biegacze, ale także wielu przyjezdnych - mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 16. PKO Poznań Półmaratonu.
 

Bieg dla Michaliny

Jak co roku imprezie towarzyszą akcje charytatywne. Sponsor tytularny półmaratonu - PKO Bank Polski - zachęca w tym roku do wsparcia akcji "Biegnę dla Michaliny". Dziewczynka choruje na wrodzoną wiotkość mięśni, rodzaj miopatii. Ma też m.in. stopy końsko-szpotawe, przykurcze stawowe, jest w spektrum autyzmu i podatna jest na nawracające infekcje z powodu zalegania wydzieliny w płucach i oskrzelach. Do codziennego funkcjonowania potrzebuje specjalistycznego fotelika oraz terapii. Jest podopieczną Fundacji Niesiemy Nadzieję. 

Biegacze chętni wesprzeć leczenie dziewczynki przyczepią na koszulki specjalne identyfikatory akcji "Biegnę dla Michaliny". Organizator inicjatywy, Fundacja PKO Banku Polskiego, w zamian za ich zaangażowanie przekaże darowiznę na rzecz beneficjentki. Identyfikatory akcji "Biegnę dla..." będzie można odebrać w biurze zawodów w piątek i sobotę, 12-13 kwietnia od godz. 10:00 do 20:00.

Na całej trasie nie zabraknie stref kibica. Wiele z nich przygotują sponsorzy i partnerzy poznańskiego półmaratonu. W okolicach ul. Jugosłowiańskiej zrobi się niebiesko za sprawą strefy Lecha Poznań. Energetycznie i głośno będzie także w okolicach ul Węgorka w strefie przygotowanej przez MTP oraz przy AWF, gdzie zagrzewać biegaczy do walki będzie można razem z Veolią. Z pewnością nie zabraknie również strefy Night Runners ubranych w charakterystyczne jaskrawo-żółte koszulki. 


Utrudnienia w ruchu

W niedzielę, 14 kwietnia,  od godz. 8:30 do 13:30 nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu, w tym zamknięcie ruchu pojazdów na trasie biegu i zmiany w komunikacji zbiorowej.

Ponadto, z uwagi na montaż elementów infrastruktury technicznej biegu, w niedzielę już od godz. 6:00 zamknięta będzie strefa startu, czyli zachodnia jezdnia ul. Roosevelta od ronda Kaponiera do ul. Głogowskiej, ul. Bukowska od ul. Roosevelta do ul. Zeylanda oraz odcinek ul. Grunwaldzkiej od ul. Bukowskiej do ul. Szylinga.

Ze względu na bieg niezbędne będą czasowe ograniczenia parkowania.
Na odcinku ul. Grunwaldzkiej od ul. Bukowskiej do ul. Szylinga w sobotę 13 kwietnia od godz. 8:00 do 24:00 oraz w niedzielę 14 kwietnia do godz. 14:00 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Prosimy kierowców o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazami.

Trasa zaczyna się i kończy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, otaczając pętlą lub przecinając dzielnice Grunwald, Łazarz, Wilda, Stare Miasto i Jeżyce (zob. mapa i informacje na stronie Organizatora).
Na trasie Półmaratonu nadzorowane śluzy będą umożliwiać przecięcie trasy biegu. Zwracamy jednak uwagę, że w czasie, gdy przez dany odcinek będzie przebiegała główna grupa zawodników, przejazd przez śluzy nie będzie możliwy.
Kolejne odcinki trasy będą otwierane stopniowo po przebiegnięciu ostatnich zawodników. Otwarcie ostatniego odcinka trasy, w tym zachodniej jezdni ul. Roosevelta, przewidywane jest około godziny 13:30.

Na skrzyżowaniach na trasie biegu wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna, a w miejscach przecinania się trasy biegu z trasami linii tramwajowych i autobusowych trzeba się liczyć z czasowym wstrzymywaniem ruchu.
W razie potrzeby na wniosek policji możliwe są inne czasowe zmiany w organizacji ruchu.

Dojazd do Szpitala Wojskowego przy ul. Grunwaldzkiej będzie możliwy od południa ulicami - Śniadeckich i Stolarską. Dojazd do Wielkopolskiego Centrum Onkologii przy ul. Garbary możliwy będzie od strony ul. Długiej.

Informacje odnośnie poruszania się po mieście w dniu półmaratonu można uzyskać dzwoniąc od czwartku (11 kwietnia) od godz. 16:00  (z wyjątkiem godzin nocnych) pod nr telefonu: 502 622 438. Koordynator Organizatora udzieli informacji, które ulice są zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Powie też, które linie tramwajowe i autobusowe zmieniły swój kurs i którędy pojadą linie tymczasowe.

Ponadto pisząc na adres e-mail: utrudnieniawruchu@halfmarathon.poznan.pl można uzyskać poradę jak poruszać się po mieście w dniu biegu, jak najszybciej dojechać w konkretne miejsce i z jakich środków transportu w tym dniu najlepiej skorzystać. Adres emailowy działa w dniach i godzinach funkcjonowania infolinii.

Informacje o zmianach komunikacji zbiorowej znajdują się na stronach ZTM - Zarządu Transportu Miejskiego. Więcej informacji o zmianach organizacji ruchu (w tym interaktywna mapa) można znaleźć na oficjalnej stronie biegu: https://halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/utrudnienia-w-ruchu/.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie przygotowała mapę, będącą nakładką w serwisie Google Maps. Dzięki natychmiastowym aktualizacjom będzie można się z niej dowiedzieć, jaki odcinek został już pokonany przez wszystkich uczestników biegu i w jakich miejscach wraca ruch na codziennych zasadach. Nakładka ułatwi poruszanie się kierowcom i mieszkańcom w rejonie  biegu oraz pozwoli uniknąć niedogodności w poruszaniu się po Poznaniu w trakcie 16. PKO Poznań Półmaratonu.
 

POSiR/MIR