Kontynuujemy prace rozpoczęte przed rokiem na Starym Mieście. Wówczas to powstały cztery skwery. Celem jest zwiększenie liczby miejsc zielonych w tej części Poznania, a tam gdzie roślinność występuje w pasie drogowym poprawa warunków siedliskowych.
Efekty tegorocznych prac można już zobaczyć na ul. Lewandowskiej (ul. 23 Lutego). Na chodnikach były miejsca z których nie korzystali piesi. Dlatego można było powiększyć znajdujące się tam tereny przeznaczone na zieleń poprzez odbrukowanie nieużywanych części chodnika. Zyskały drzewa, które mają więcej miejsca na rozrost korzeni, a dzięki temu koron. Poprawiła się nie tylko estetyka. Trzeba pamiętać, że roślinność powoduje, że latem znacznie obniża się temperatura otoczenia. Zyskują wówczas nie tylko piesi, ale również kierowcy wsiadający do zaparkowanych samochodów mają większy komfort. Jednocześnie w powietrzu ograniczona jest znacznie ilość pyłów.
Podobne zmiany zamierzamy wkrótce wprowadzić na kolejnych ulicach. Na ul. Libelta część roślin będzie przesunięta. Dzięki temu można będzie przeprowadzić kolejne nasadzenia, w tym i drzew oraz róż okrywowych, nie likwidując miejsc postojowych.
Więcej zieleni będzie również na ul. Mostowej (w okolicy Muzeum Etnograficznego i przystanku). Tam szczególnie zyskają pasażerowie czekający na autobus. Na obecnie wybrukowanym w znacznej części placyku powstanie teren zielony, który połączy przestrzeń pomiędzy istniejącymi drzewami. Zostanie posadzonych prawie 200 sztuk zimozielonej rumianki japońskiej, ogników, turzyc i bodziszków. W zacienione miejsca zostaną przesunięte ławki.
Powstaną również nowe skwery. Pierwszy u zbiegu ulic Strzeleckiej i Łąkowej. Znajdą się tam elementy małej architektury, a na odbrukowanej części przestrzeni posadzona będzie zieleń. Dzięki temu pojawi się nowe miejsce do odpoczynku w ścisłej śródmiejskiej zabudowie, tuż przy przystanku tramwajowym. Teren zyska bardziej estetyczny i atrakcyjny wygląd. Nasadzenia zieleni np.: klon polny „Red Sine” mają być kontynuacją tego co już można zobaczyć na ul. Strzeleckiej. Dodatkowo trzmielina „Fortune’a” i i cis pośredni „Hilii” będą zielonym wypełnieniem przestrzeni. Wiosenny akcent nadadzą posadzone krokusy, których będzie ponad pół tysiąca.
Więcej zieleni będzie także w rejonie ulic Nowowiejskiego i Kościuszki. Po odbrukowaniu posadzimy drzewa i krzewy, które pozwolą uporządkować przestrzeń. Będzie tam bardziej zielono dzięki posadzeniu klonów polnych oraz niskich krzewów takich jak tawuła japońska, czy cis pośredni. Nie zabraknie także krokusów, których zostanie zasadzonych aż 650 sztuk.
Zmiany planujemy również wprowadzić u zbiegu ulic Działowej i Solnej, gdzie obecnie jest kilka drzew rosnących w małych misach pomiędzy płytami chodnikowymi. Przechodnie będą mogli podziwiać forsycje „Maluch” i krzewinki, a wiosną kobierce z krokusów.
Zaplanowane prace to efekt współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto, która z myślą o mieszkańcach i przechodniach chce by w tym rejonie Poznania pojawiło się więcej zieleni. Przewidywany koszt wprowadzenia zmian to 200 tysięcy złotych.