Inicjatorem spotkania był Wydział Terenów Zieleni ZDM. Jego celem było nie tylko omówienie aktualnych problemów związanych z zielenią, ale także przedstawienie zasad i procedur dotyczących utrzymania przyulicznej roślinności. W rozmowach wzięło udział kilkadziesiąt osób z 18 jednostek pomocniczych oraz przedstawiciele ZDM: Piotr Libicki, zastępca dyrektora ds. przestrzeni publicznej Agnieszka Szulc, naczelnik Wydziału Terenów Zieleni oraz Ewa Zalewska zastępczyni naczelnika.
- Jednym z kluczowych tematów była realizacja nowych nasadzeń - mówi Piotr Libicki. - Omówiliśmy cały proces projektowania zieleni, na który składają się m.in.: szczegółowa analiza lokalizacji, warunków naturalnych, potrzeb mieszkańców oraz kwestie związane z infrastrukturą drogową i podziemną. Konieczne są uzgodnienia z różnymi jednostkami, gestorami sieci uzbrojenia. Te działania zajmują prawie rok czasu, dlatego dopiero w następnym można rozpocząć procedurę wyboru wykonawcy nasadzeń i oczekiwać zieleni w terenie - dodaje.
Kolejnym ważnym tematem było utrzymanie zieleni w pasach drogowych, w których panują zdecydowanie trudniejsze warunki niż na skwerach czy w parkach. Zwrócono uwagę na fakt, że wraz ze wzrostem drzewa, koszty jego utrzymania stopniowo maleją, co wpływa na długoterminową efektywność inwestycji.
Podczas spotkania pojawiły się pytania, które rośliny są najlepiej przystosowane do przestrzeni miejskiej oraz jakie gatunki charakteryzują się najwyższą odpornością. Radnych interesowała również kwestia aerozolu solnego i jego wpływu na rośliny przy ulicach. W 2009 roku ZDM, jako pierwszy w Polsce, wprowadził w okresie zimowym maty słomiane, które mają zabezpieczać pasy zieleni przed szkodliwością soli drogowej. To rozwiązanie jest również stosowane przez cały rok przy nowych nasadzeniach, aby chronić roślinność przed psimi odchodami i uszkodzeniami mechanicznymi.
Podkreślano również rolę edukacji mieszkańców i konieczność podejmowania wspólnych działań w zakresie ochrony zieleni, a w szczególności istniejących nasadzeń. Szczególną uwagę zwrócono na rolę drzew i zieleni niskiej w poprawie jakości powietrza, filtracji zanieczyszczeń, obniżaniu temperatury powietrza oraz zwiększeniu retencji wód opadowych. To kluczowe elementy w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych.
Obecnie pod opieką Zarządu Dróg Miejskich znajduje się około 950 hektarów terenów zieleni w tym około 120 tysięcy starych drzew oraz 22 tysiące młodych. To ogromny potencjał, który dzięki ścisłej współpracy z radami osiedli może być skutecznie wykorzystywany na rzecz poprawy jakości środowiska. Rozwój zieleni przyulicznej przyczynia się nie tylko do poprawy estetyki otoczenia, ale także zmniejszenia hałasu oraz poprawy mikroklimatu, co pozytywnie wpływa na zdrowie i komfort życia mieszkańców.
Kolejne spotkanie z następną grupą radnych osiedlowych zaplanowane jest w tym tygodniu.