Jak wyglądają znaki ostrzegawcze? Jak należy zachować się przechodząc przez jezdnię? Dlaczego noszenie odblasków jest tak ważne i w jaki sposób prawidłowo korzystać z dróg rowerowych? 26 marca odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących ruchu drogowego poznali uczniowie klas 1-3 z SP nr 9 im. Franciszka Witaszka w Poznaniu, podczas lekcji przygotowanych przez ZDM, policję i GDDKiA.

Zajęcia podzielone była na trzy części. W pierwszej, którą poprowadziły sierż. Aleksandra Tomczyk i sierż. Natalia Nowak z Wydziału Ruchu Drogowego KMP uczniowie dowiedzieli się między innymi jak prawidłowo poruszać się po ulicach i pokonywać przejścia dla pieszych, a także rozróżniać znaki informacyjne, ostrzegawcze, nakazu i zakazu. Część druga, przygotowana przez Alinę Cieślak z GDDKiA, poświęcona była odblaskom, temu jak i kiedy należy je nosić oraz jak bardzo materiały odblaskowe zwiększają bezpieczeństwo pieszych. Dzieci wzięły udział w eksperymencie, pokazującym różnicę w widoczności postaci wykonanych z materiału odblaskowego i nieodbijającego światła. Trzecia część poświęcona była rowerom. Joanna Gabiś z ZDM opowiedziała uczniom o oznakowaniu dróg rowerowych, zasadach poruszania się rowerem w mieście, a także niezbędnym wyposażeniu i sposobach zabezpieczania jednośladów. Nie zabrakło informacji o oświetleniu i poprawie widoczności roweru po zmroku.

Na koniec każdy z uczniów otrzymał zestaw upominków od ZDM i GDDKiA, w tym opaski odblaskowe, mapy rowerowe i Elementarz Drogowca Jeża, pełen drogowych zagadek, kolorowanek i naklejek.

Lekcja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym w SP nr 9 była pierwszym tego typu wydarzeniem zorganizowanym przez ZDM we współpracy z KMP i GDDKiA.