Prawie dziewięć milionów złotych wyda Poznań na zamiatanie, opróżnianie koszy ulicznych, mycie chodników i oczyszczanie terenów zielonych w pasach drogowych.

Do Świąt Wielkanocnych ZDM planuje posprzątać ulice w centrum Poznania oraz najważniejsze jezdnie w śródmieściu. Zalega na nich głównie piasek po zimowym utrzymaniu. Już teraz wysprzątane są główne ulice w centrum. Do połowy kwietnia porządki zostaną zaprowadzone na drogach wylotowych z miasta. Następnie oczyszczane będą ulice lokalne.

Plan wynika z panujących warunków pogodowych, ograniczonej liczby dostępnego sprzętu sprzątającego. Około 126 km najważniejszych jezdni w mieście, w okresie zimowym, oczyszczanych było minimum raz na 45 dni. W pozostałej części roku sprzątanie odbywa się częściej - co 14 dni. Sprzątanie dotyczy nie tylko ulic, ale także chodników i tras rowerowych. Opróżniane są również kosze uliczne (w centrum 2 razy dziennie, w pozostałej części miasta z mniejszą częstotliwością) i codziennie sprzątane przejścia podziemne.

Łącznie w Poznaniu oczyszczanych jest ponad 800 kilometrów jezdni, 120 kilometrów dróg rowerowych oraz około 750 tysięcy metrów kwadratowych chodników. Do początku kolejnego sezonu zimowego ZDM wyda około dziewięć milionów złotych na porządkowanie ulic.

Z uwagi na prognozy pogody intensywność sprzątania może zostać ograniczona, a harmonogram może ulec przesunięciu.